Terça-feira, 21/9/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Mos u trishto

Mos u trishto

mos u trishto

Mos u trishto: nese je i varfer,te tjeret rreth teje jane te mbytyr ne borxhe,nese ske mjet transporti dikush nuk ka as kembe.
Nese ankohesh nga nje dhimbje,shih te tjeret qe jane te lidhur mbi krevate me vite te tera.Nese ke humbur nje femije se sheh me,te tjeret prej nje aksidenti kan humbur tere familjen.
Mos u pikllo: se ti deklaron dhe beson All-llahun, beson ne te derguarin e Tij[s.a.v.s] ne meleket e Tij,ne Diten e gjykimit,dhe e di se e mira dhe e keqja vijne prej All-llahut te Madheruar. Vendimit te Tij ska kush i del para,por q’thua per ateistet qe mohuan egzistencen e Krijuesit,hodhen genjeshtra dhe pergenjeshtruan te Derguarit,ndryshuan tekstet e librave te shenjte te tyre mohuan Diten e Gjykimit dhe kundershtuan vendimin e saktimin e fuqis se All-llahut.
Mos u brengos:Nese ke gabuar pendohu,nese i bere ndokujt keq e padrejtesi,kerkoji falje All-llahut dhe robit qe ia bere ate te keqe.Meshira e All-llahut edhet shum e gjere,dera e epndimit ende rri e hapur,te pret ty,sepse ajo pranohet,me lejen e All-llahut.
Mos u trishto: se sistemi yt nervor nje dit prej ditesh do te demtohet,qe do te sjell dridhje trupi e lodhje zemre,dhe dyshemeja te behet vend lodhjeje.

(Visited 103 times, 1 visits today)
Tags:
Top