Segunda-feira, 17/2/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Mos injoroni këto 3 simptoma të këmbëve, mund të paralajmërojnë një problem të madh shëndetësor

Mos injoroni këto 3 simptoma të këmbëve, mund të paralajmërojnë një problem të madh shëndetësor

Në përgjithësi shumë njerëz nuk i kushtojnë shumë vëmendje këmbëve si në kujdesin e tyre ashtu edhe simptomat që ato paraqesin herë pas here. Por, a e dinit se këmbët tuaja janë pjesa e trupit që thonë më shumë për shëndetin se çdo pjesë tjetër? Nëse ju i kushtoni vëmendje atyre do të kuptoni shumë gjëra që nuk shkojnë me shëndetin tuaj.

1-Gishta të mpirë:E keni humbur ndonjëherë ndjesinë e gishtave? Apo kur është shumë ftohtë dhe gishtat janë të mpirë dhe të bardhë? Kjo është një shenjë që ju keni një qarkullim të dobët të gjakut. Kur enët e gjakut nuk furnizohen siç duhet atëherë kjo shkakton gjymtyrë gjithmonë të ftohta dhe si të mpira.

2-Ndjesi shpimi ose gjilpërash në këmbë: Nëse keni pasur ndjesi shpimi si gjilpërash në këmbë, kjo mund të jetë një shenjë e diabetit. Kjo sëmundje shkakton një mbindjeshmëri dhe ndjesi djegie tek këmbët.

3-Thonj të dobët që thyhen lehtësisht: Thonjtë e brishtë mund të lidhen me mungesë vitaminash, anemi ose çrregullime të tiroides. Në varësi të thyerjes, ngjyrës dhe shtresëzimit të thoit mund edhe të përcaktohet se nga vjen ky problem.

 

(Visited 404 times, 1 visits today)
Top