Segunda-feira, 27/3/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
No Data

Mos imito personalitetin e te tjereve! A e ke ditur?

Mos imito personalitetin e te tjereve! A e ke ditur?

Mos imito personalitetin e te tjereve!

” Secili ka nje ane te ciles i kthehet, ju shpejtoni nga punet e mbara. ”
(Kur’an, 2:148)

Njerezit kane veçorite e tyre dhe secili ndryshon nga tjetri, per nga pamja, fuqia fizike, idete, zgjuarsia dhe profesionet.
Pejgamberi salAllahu alejhi ue selem, si simbol i shembullit te pashoq i punesoi shoket e tij sipas mundesive dhe pergatitjeve te tyre, pra Aliun per gjykates, Muadhin per pedagog, Ubejjin per Kur’anin, Zejdin per çeshtjet e trashegimise, Halidin per lufte, Hasan ibn Thabit per poezi, Kajs ibn Thabit per ligjerues.
Pra, rri me aftesite tuaja dhe kryej detyrat e mos merr detyrat e te tjereve qe s’jane te pershtatshme per ty.
Mos i perveteso cilesite e te tjereve kur nuk jane te tuat.