Domingo, 31/5/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Mos i lani pulat se përmbajnë virusin vdekjeprurës

Mos i lani pulat se përmbajnë virusin vdekjeprurës

pula

Alarmi i Food Standards Agency: Mos i lani pulat se përmbajnë virusin vdekjeprurës

Mishi i pulës që blejmë në markete mund të rrezikojë deri në vdekje shëndetin tonë, thuhet në një studim që ka publikuar Food Standards Agency, 7 në 10 pula mund të kenë baktere vdekjeprurëse për jetën e njeriut.

Mishi i pulës mund të përmbajë baktere edhe pasi të jetë ruajtur në mjedise ftohëse dhe ngrirëse në supermerkate.
Por ka mënyra për të kufizuar rreziqet: Të gatuani mirë pulën është themelore, mishi nuk duhet të mbetet në ngjyrë rozë ose të dalë gjak.

Kur mishi i pulës mbahet në frigorifer ju duhet të jeni të kujdesshëm që të mos jetë në kontakte me ndonjë ushqim tjetër, thjesht të mbahet i mbyllur, i paketuar.

Është mirë që të lani duart pasi e keni prekur atë.

Por apeli kryesor që jep Food Standards Agency është qe pula te mos lahet ne asnje menyre para se ta gatuani, sepse mikrobi vdekjeprures kampilobakter, aktivizin kete mikrob: “Mos e lani mishin e gjalle te pulës, per shkak te nje bakteri qe quhet kampilobakter (campylobacter), nje nga arsyet me te zakonshme te helmimit nga ushqimi. Mund të jetë vdekjeprurëse”.

43058c10dc4234efbe6804ee86bb048c

(Visited 110 times, 1 visits today)
Top