Quarta-feira’, 29/3/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
No Data

Mos i hidhni poshte levozhgat e vezeve

Mos i hidhni poshte levozhgat e vezeve

 

Dobite e levozhges se vezes

Mos i hidhni poshte levozhgat e vezeve. Ato kane vlera qe ne as nuk i marrim me mend. Çuditerisht, levozhgat e vezeve cilesore permbajne 27 mikroelemente esenciale kryesisht te perbera nga karbonat kalciumi (CaCO3) nje strukture shume e ngjashme me dhembet dhe kockat e njeriut.

Ne testet qe i jane bere njerezve dhe kafsheve, ka rezultuar permiresim i dukshem i kockave, shtim dendesie tek kockat dhe pakesim dhimbjesh reumatike, madje edhe rritje e kartilazhit (ind lidhor fleksibel qe gjendet tek kyçet dhe kockat).

Per kete duhet te perdorim veze pule, rose, te ushyqera mire.
I marrim levozhgat, i shpelajme dhe i vendosim te thahen ne diell ose ne furre ne temperature te ulet. Me pas i bluajme me nje grirese elektrike.

Mund te konsumojme çdo dite 3/4 ose 1 luge çaji e cila eshte e barabarte me 800 mg kalcium.

Njekohesisht me kete duhet te konsumojme edhe magnez i cili nidhmon ne perthithjen e kalciumit ne organizem (nese kalciumi nuk shoqerohet me magnez nuk ka asnje vlere).
Sasia e magnezit duhet te jete e barabarte me sasine e kalciumit. Sasia e konsumimit te tyre shkon ne varesi te nevojave te organizmit dhe keshilles se mjekut.
Mos harroni qe konsumimi i Vitamines D eshte shume i rendesishem per te ndihmuar ne perthithjen e kalciumit nga organizmi. Merrni vitamina D gjate dimrit, dhe qendroni ne diell gjate veres ne oret e para te dites (dhe jo me mbrojtes artificiale pasi bllokojne prodhimin e Vitamines D).
Ne vend te kripes se bardhe perdorni kripe te zeze (kripen e detit).

Pluhuri i levozhges se vezeve mund te perdoret edhe per te pergatitur paste dhembesh.
Disa studjues kanadeze, kane vertetuar se njerezit qe perdorin levozhgen e vezes per larjen e dhembeve, kane dhembe me te forte, me te bardhe dhe smalt me te shendetshem.

Provoni kete recete:

1/4 filxhan kafeje me pluhur te levozhges se vezes pra levozhge te bluar imet)
1-3 luge gjelle Coconut Oil (vaj kokosi)
1 luge gjelle ose me pak sode buke
10 pika vaj esencial rigoni dhe 10 pika mente (anti-bakteriale, anti-mykotike)
Lani dhembet rregullisht me kete paste natyrale, nese jeni admirues te produkteve organike dhe doni te qendroni larg produkteve toksike.

Per lulet:

Ky pluhur mund te perdoret edhe per t’u dhene bukuri dhe shendet luleve. Duke qene se i ushqen rrenjet me kalcium , lulet do te rriten me te shendetshme.