Quinta-feira, 8/6/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
United States
+11C

Molla djeg yndyrnat dhe mban te ulet kolesterolin

Molla djeg yndyrnat dhe mban te ulet kolesterolin

mollat a
Molla eshte nje frut i thjeshte, por shume i rendesishem, aq me teper per ata qe deshirojne per te humbur peshe dhe per te mbajtur te ulur kolesterolin.

*Mollet djegin kalorite
Molla eshte frut shume i mire , ai konsumohet nga te rriturit dhe vleresohet nga femijet. Dhe tani mund te behen nje aleate te forte diete . Ajo parandalon diabetin dhe ne te njejten kohe favorizon humbjen e peshes duke pershpejtuar metabolizmin.Acidi qe permban molla eshte shume i mire per ndjekur nje diete ( ajo ka ndihmuar ato njerez te cilet ndiqnin nje diete me shume yndyrna). Por edhe njehere ajo ka mundesuar rritjen e mases muskulore, por dhe ka reduktuar obezitetin , semundjen e melcise.

*Me mollet kolesteroli eshte me i ulet
Shume studime te tjera kane treguar qe mollet duhet te futen si nje program i vleresuar dietik per te mbajtur te ulet kolesterolin .

**Por kur duhet ti konsumoni?
Shume persona presin fundin e vaktit, edhe pse do ishte me mire ta filloni dreken ose darken me mollen . Do ju heqi oreksin dhe ju do ta konsumoni me pak. Prandaj per kete arsye ia keshillojme dhe tek sallata. Molla gjithashtu ndihmon ne kuren e kolitit (ndezjes se qorres se trashe).Disa rezultate kane treguar qe nje perberes qe ndodhet tek lekura e molles ndihmon ne permiresimin e rezistences kunder semundjeve.