Quarta-feira’, 29/6/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Mjekët nuk arrijnë ta SHPJEGOJNE ! Këto janë ushqimet që forcojnë eshtrat, përmirësojnë shikimin dhe kujtesën me 70 %!

Mjekët nuk arrijnë ta SHPJEGOJNE ! Këto janë ushqimet që forcojnë eshtrat, përmirësojnë shikimin dhe kujtesën me 70 %!

Këto këshilla do t’ju ndihmojnë të forconi kujtesën tuaj dhe të rigjeneroni kockat tuaja!Përveç kësaj, ju gjithashtu do të përmirësoni dhe në disa raste të rikuperoni shikimin tuaj, por duhet të jeni të rregullt ne perdorimin e tyre në mënyrë që të mund të merrni rezultate më të mira. Këto janë të gjithë përbërësit natyralë që me siguri gjenden ne shtepite tuaja. Përfshirja e tyre në jetën tuaj të përditshme nuk do të marrë shumë kohë, përpjekje apo para.

1. Rozmarina – Një nga përbërësit më të fuqishëm për rritjen e kujtesës tuaj dhe përmirësimin e përqendrimit tuaj .
2. Panxhar – Ai përmirëson rrjedhjen e gjakut në trupin tonë dhe trurin.
3. Vezë – Ata permbajne përbërës që janë të dobishëm për shëndetin e trurit tonë.
4. Peshku – Ai përmban Omega-3, i cili është thelbësor për shëndetin e trurit.
5. Avokado – Ajo rrit rrjedhjen e gjakut në tru.
6. Qepa – Kjo përmirëson kujtesën. Është më mirë ta konsumosh atë të papërpunuar
7. Çaji jeshil – Përmirëson kujtesën dhe rrit kapacitetin e trurit.
8. Çokollatë e zezë – Ky ushqim i pasur përmban shumë antioksidantë dhe kafeinë, e cila rrit përqendrimin dhe kujtesën tuaj.
9. Kungulli – Është një aleat i madh për rritjen e kujtesës tuaj, sepse ajo është e mbushur me vitaminë B12 dhe acid folik, të cilat mbrojnë trurin tonë.
10. Arra – Ata rritin rrjedhën e oksigjenit dhe posedojnë ushqyes të shumtë, përveç Omega-3, të cilat forcojnë enët e gjakut në tru.
11. Shafrani i Indisë – përmban kurkumin që parandalon inflamimin dhe rrit kujtesën.
12. Molla – Është e shkëlqyer për mbajtjen e duhur dhe përkujdesjen për shëndetin e trurit.
13. Domatet – Domate përmbajnë likopen, i cili mbron qelizat e trurit nga dëmtimet e shkaktuara nga radikalet e lira.
14. Drithërat e plota – përmbajnë Omega-3, fibra dhe karbohidrate komplekse, të cilat ndihmojnë shëndetin tonë të trurit.
15. Boronica e kuqe – Ky frut ka shumë antioksidantë që mbrojnë trurin nga plakja.

Përveç përmirësimit të shëndetit të trurit, vizionit dhe eshtrave, këto ushqime gjithashtu kontribuojnë në formimin e shëndetit tuaj të përgjithshëm. Provojini ato në dietën tuaj të përditshme dhe nuk do të zhgenjeheni!

Burimi: homehealthyrecipes.com

©gatuajshendetshem/përktheu j.memeli/

(Visited 387 times, 1 visits today)