Sábado, 23/10/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Mjalti si ilaç për 7 sëmundje

Mjalti si ilaç për 7 sëmundje

 

mjalti

Mjalti është lëng i trashë dhe i ëmbël me ngjyrë qelibari, që e bëjnë bletët nga nektari i luleve. Nektari është burimi kryesor i karbohidrateve të cilin bletët e shndrrojnë në sheqer, glukozë dhe fruktozë. Mjalti përmban mbi 15% ujë, bletët në zgjua e mbulojnë me dyll i cili e mbron nga lagështia dhe prishja. Mjalti gjithashtu përmban minerale, aminoacide, acide organike si p.sh acidi i thneglës, acidi i mollës, acidi i limonit dhe pigmente pastaj derivate të klorofilit dhe komplekse të vitaminës B. Mjalti i malit që ka ngjyrë të errët përmban 13 herë më shumë minerale se mjalti i luleve është i pasur me hekur. Vlera e mjaltës është, jo në sasinë e tepërt të sheqernave (76% karbohidratet) , por në efektet e tij biologjike, p.sh. mikroelemente, enzimat dhe fermentet. Thuaja në asnjë ushqim që ne e përdorim, nuk ka përbërje më biologjikisht të freskëta si në mjaltë. Bioefektet, enzimat dhe materiet eterike ruhen më se miri në mjaltë.

 

  • DHIMBJET REUMATIKE: Pickimat e bletës jan ilaç kundër reumës. Kohë pas kohe duhet që bleta ti kafshojë vendet e prekura nga dhembjet reumatike.
  • DHIMBJET NË STOMAK: Mjalti ndal dhimbjet e stomakut.
  • HEMORROIDET:Ata te cilët përdorin mjaltën s’ka gjasa t’i krijohen hemorroidet.
  • DEPRESIONI DHE STRESET: Mjalti largon ngërçin e nervave.
  • METABOLIZMI: Kur hahet mjalti lukthi punon në rregull dhe nuk ka nevoj për bari për të ndihmuar tretjen.
  • TË QENURIT VITAL: Mjalti krijon lehtësim të organizmit, ndërsa sheqeri e rëndon organizmin.
  • KUNDËR KAPSLLËKUT: Pirja e mjaltit të tretur në ujë të ftohtë
(Visited 189 times, 1 visits today)
Tags:
Top