Sexta-feira, 31/3/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
United States
+11C

Mjalti pishës dhe vlerat ushqyese

Mjalti pishës dhe vlerat ushqyese

11121777_882809318427358_9058938072715407609_o

Mjaltë pishe
Mjalti i pishës nuk është i ëmbël, ka shije pak të hidhur, ka një aromë të fortë dhe është relativisht i pasur me minerale dhe proteina(kalcium, magnez, zink, hekur, bakër, etj). Është mjaft rezistent ndaj kristalizimit.

Vlerat ushqyese: Mjalti i pishës ka veti të forta anti-bakteriale (lufton bakterin E. coli). Gjithashtu mund të ndihmojë në kurimin e ftohjeve, infeksionet e fytit, gripin dhe problemet e stomakut.