Domingo, 2/4/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
United States
+11C

Mjalti “Kleopatra”

Mjalti “Kleopatra”

Definicioni;
Egjiptasit të vjetër, mjaltin e kanë përdorur si lëndë ushqyese. Është emëruar edhe si mjalti i Kleopatrës pasi që mbretëresha Kleopatra ka treguar një kujdes të madhë për bukurinë e saj dhe si dermo-kozmetikë e ka përdorur mjaltinë si maskë për fëtyrë. Është burim ushqyes për lëkurën, mbronë nga shenjat e plakjes, pastrues i lëkurës.

PËRFITIMET MJEKËSORE

Përdorimi oral;
• Dobishëm në trajtimin e sëmundjeve të frymëmarrjes, astma, gripit, sinusit, kollë.
• Trajtimi i çrregullimeve të, stomakut, sistemitë të tretjes dhe çrregullime të zorrës së trashë, kapsllëk.

MËNYARA E PËRDORIMIT PËR FËTYRË SI MASKË;
kleoNjë lugëçaji mjalt tretet ne një lugëçaji ujë(për lëkura të yndyrshme gjysë limoni i vogël shtohet në përzierje) dhe aplikohet në lëkurë(fëtyrë) duke bërë masazhë. 15min lihet. Para dhe pas përdorimit lëkura lahet me ujë të vokët. Përdoret 3 herë në javë, një muaj. Pastaj një here në javë.