Sexta-feira, 28/2/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Mjalti ka aftësi kuruese dhe dezinfektuese për plagë dhe gërvishtje të lëkurës.

Mjalti ka aftësi kuruese dhe dezinfektuese për plagë dhe gërvishtje të lëkurës.

 

Sipas një studimi, mjalti triumfon mbi 7 lloje të ndryshme bakteriesh, dhe ndihmon kundër gripit, kundër diarresë dhe qetësimit të stomakut.
Eksperimentet e bëra në mjaltë kanë treguar se vetia e tij e mbytjes së bakterieve (efekti bakteriocid) është dy herë më e madhe nëse mjalti zbutet me ujë.
Është vërtetuar se 1 kg mjaltë ka 3150 kalori, kurse gjatë ditës njeriut i nevojiten mesatarisht 2800-3000 kalori.

-Ngrënia e rregullt e mjaltit ndihmon në përforcimin e të mbajturit mend
-Mjalti largon dhembjet në sy, duke e fërkuar me gisht të pastërt syrin.
-Nëse mjalti pihet i tretur në ujë të ftohtë, ndihmon kundër kapësllëkut.
-Nëse mjalti tretet në qumësht të ngorhtë zhduken skrajat e zorrëve.
-Mjalti ndërpret dhimbjet e stomakut.
-Për anemikët, mjalti është bombë gjaku.

(Visited 63 times, 1 visits today)
Tags:
Top