Terça-feira, 31/1/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
No Data

Mjalti i sidrit

Mjalti i sidrit

sidr mjaltMjalt i pastër i Sidrit(Z.zizyphus) malor & Mjalt i pastër i Sidrit(Z.zizyphus) malor me qumësht të bletës

Definicioni;
Mjalt luksoze natyrore i nxjerrë nga bletët nga nektari i bimës Junjube(bimë e Lindjes së Mesme) nga nën familje acanthoid që rritet në malet e thata në gadishullin arabik dhe zonat për rreth. Ky mjalt është i njohur me karakteristikat e larta ushqyese dhe është kërkuar nga qytetarët e këtyre rajoneve për shkak të veçorive të tija të shumta dhe ato të përdorura për të ofruar atë në kohën e lashtë si dhurata për mbretërit dhe udhëheqësit si shenjë dashurise dhe respekti.

Përdorimi;
Forcon sistemin nervor, ndihmon në reduktimin egazeve, dhe një agjent i përsosur qetësues për sistemin nervor të stomakut e zorrës së trashë, ulcerat e duodenumit, alergji largon aciditetin, dhe aplikohet në mënyrë lokale në plagë dhe djegie. Forcon zemrën, dhe është shumë i dobishëm për pagjumësi, migrenë dhe anemi. Dobishëm përgratë shtatzëna dhe të ushqyerit e fetusit dhe mund të përdoret për sëmundjet e syve, pasi hollohet me ujë të distiluar.

Mënyra e përdorimit;
Një lugë e tretur në një gotë e gjysmë me ujë të vakët ose qumësht. Një orë para ushqimit ose tre orë pas.