Segunda-feira, 27/3/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
No Data

Mjaltë me shafran Indie – Antibiotiku më i fuqishëm që as mjekët nuk mund ta shpjegojnë dot

Mjaltë me shafran Indie – Antibiotiku më i fuqishëm që as mjekët nuk mund ta shpjegojnë dot

Shafrani ka qenë përdorur zakonisht në kuzhinën indiane dhe kineze për shekuj me radhë. Ka një ngjyrë të verdhë të thellë dhe një aromë karakteristike, por popullariteti i saj është kryesisht për shkak të bollëkut të vetive medicinale që ofron.

Shafrani trajton në mënyrë efektive spazma e muskujve, infeksionet, plagët, probleme të frymëmarrjes, problemet me lëkurën, sëmundjet e mëlçisë, dispepsi, inflamacionet, çështjet e stomakut dhe madje edhe kancerin.

Shafrani heq simptomat e osteoartritit. Për më tepër, turmerone, një përbërës tjetër që përmban shafrani, rrit funksionin e trurit, riparon qelizat e trurit dhe lufton Alzheimer. Ja si të përgatitni një antibiotik natyror me shafran:

Përbërësit:
Një lugë gjelle shafran;
100 gram mjaltë organik

Udhëzime:
Në një kavanoz qelqi, thjesht përzieni dy përbërësit.
Merrni gjysmë lugë çdo 1 orë për të luftuar gripin.
Lëreni të shkrihet në gojë para se ta gëlltisni.
Ditën tjetër, merr të njëjtën sasi çdo 2 orë dhe tre herë në dite nga dita tjetër e tutje.

Burimi: Kitchenfarmacy
©gatuajshendetshem/a.c./