Quarta-feira’, 8/2/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
No Data

Mjalt me xhenxhefil(Zingiberis officinalis)

Mjalt me xhenxhefil(Zingiberis officinalis)

 

Definicioni;
Xhenxhefil ka kohë që është njohur si një ushqim shumë i shëndetshëm. Edhe shkencëtarisht është treguar që ofron shumë përfitime shëndetësore. Ka efekt Anti-kancerogjen.
Për më shumë se dy mijë vjet në mjekësinë kineze është përdorur në, fryerje të barkut, kollitje, vjellje, diare(barkqitje), dhe në reumatizëm.
Xhenxhefili po ashtu përdoret edhe në probleme gastrointestinale të buta si, gazra apo ulcere. Përveç kësaj, xhenxhefili është burim i kaliumit, magneziumit, bakërit, dhe i vitaminës B6, forcon imunitetin. Hulumtimet bashkëkohore shkencore, tregojnë efektet antioksidant të xhenxhefilit
duke treguar efekte edhe anti-enflamatuare.

xhenxhefil

PËRZIERJA E MJALTIT ME XHENXHEFIL;

Përzierja e mjaltit me xhenxhefil e rrit efektin e tretjes së supstancave aktive të xhexhefilit në organizëm.

Përzierja mjalt-xhenxhefil, përdoret në:
Problemet e frymëmarrjes(kollitje, ftohje,dhimbje të fytit,grip,rrjedhja e hundës),
astma.
Në këto sëmundje tregon efekte shumë efikase.
Pëzierja mjalt-xhenxhefil e ulë enflamacionin, e qetëson dhimbjet e migrenës dhe krampet menstruale

Mënyra e përdorimit;
Një lugë e tretur në një gotë e gjysmë me ujë të vakët ose qumësht. Një orë para ushqimit ose tre orë pas.