Sábado, 24/9/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Misri mbron zorrën e trashë

Misri mbron zorrën e trashë

misri

Konsumimi i misrit është i dobishëm për një sërë aspektesh të shëndetit, si për diabetin pas përmban karbohidrate tepër rezistonte të cilët ndikojnë në funksionin e insulinës.

Në sajë të vitaminës B që përmban me shumicë, misrat mbrojnë zorrën e trashë nga kanceri, po ashtu mbron dhe shikimin pasi është i pasur me luteinë dhe beta-karroten.

Por duhet të tregojmë kujdes për misrat e pjekur sidomos nga ato në rrugë, sepse ato shpesh digjen dhe kështu përmbajnë substanca të transformuar, që janë të dëmshme për stomakun.

(Visited 300 times, 1 visits today)