Quarta-feira’, 8/2/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
No Data

Mishi i peshkut

Mishi i peshkut
Mishi i peshkut i mire per trurin !
Të hash peshk bën mirë për trurin dhe këtë gjë e kemi dëgjuar shpesh.
Tashmë një studim i ri e ka përforcuar këtë mendim. Shkencëtarët amerikanë zbuluan se dietat me mungesë vaji peshku në to bëjnë që truri ynë të plaket më shpejt.
Vaji i peshkut përmban acide omega-3 yndyrore dhe në mungesë të tyre janë vënë re probleme me kujtesën dhe mendime konfuze.
Mendohet se acidet omega-3 yndyrore që gjendet me shumicë në vajin e peshkut luan rol në rigjenerimin e qelizave të trurit.Studimi është publikuar në revistën ‘Neurology’ dhe shton se sardelet dhe toni i peshkut përmbajnë më shumë omega-3 acide yndyrore.
Gjithashtu, vaji i peshkut rekomandohet nga mjekët edhe për parandalimin e sëmundjeve të zemrës./PK/.