Quinta-feira, 20/6/2019 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Mësojeni tani: Ja se çfarë mund të kurojë kripa që kemi në shtëpi!Mësojeni tani: Ja se çfarë mund të kurojë kripa që kemi në shtëpi!

Përveç perdorimit në kuzhinë, kripa gjithashtu mund të përdoret si një ilaç për shumë probleme shëndetësore.

Nëse keni dhimbje të fytit
Bëni një përzierje prej 1 lugë çaji kripë dhe 2,5 dl ujë dhe përziejini derisa të tretet. Beni gargare me te disa here ne dite.

Djegie në gojë
Nëse vendosni diçka të nxehtë në gjuhë, bëni një zgjidhje me gjysmë lugë çaji kripë dhe dy dl ujë të ngrohtë dhe beni gargarë çdo orë.

Për nofullën e ndjeshme dhe të dhimbshme
Perzieni 1 lugë çaji kripë dhe 1 dl ujë, dhe beni gargarë sa më shpesh të jetë e mundur.

Dhimbje dhëmbi
Si një zgjidhje e përkohshme për lehtësimin e dhimbjes se dhembit derisa të shkoni tek dentisti, shpëloni gojën me një perzierje prej 1 dl ujë të vakët, 2 lugë uthull dhe 1 lugë çaji kripë.

Kafshim insekti
Kripa mund të zvogëlojë dhimbjen dhe ënjtjen nga pickimi i bletës ose insekteve të tjera.

Alergji
Ne 2 deri 3 dl ujë shtoni kripë, të mjaftueshme që uji të bëhet i kripur si uji i detit. Prisni derisa të ftohet në temperaturën e dhomës dhe pastaj transferoni lëngun në një shishe dhe hidhni pika te saj ne hunde dy herë në ditë.

Këmbët e fryra
Bëni një banjë për këmbët që të zvogëlojë ënjtjen e nyjeve dhe do të shlodhe këmbët tuaja.
Vendoseni në një enë me ujë të ngrohtë dhe shtoni rreth 4 lugë kripë dhe disa pika vaj esencial të livandos ose nenexhikut.

Burimi:/healthylifevision.com/
©gatuajshendetshem/përktheu j.memeli/

(Visited 167 times, 1 visits today)
Top