Terça-feira, 28/1/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Meshtekna

Meshtekna

meshtekna
Betula alba L. (meshtekna)

Dru gjetherenes me gjatesi deri ne 20m me levore te bardhe.I takon Fam Betulaceae. Meshtekna eshte dru i rralle ne trevat e Kosoves haset ne bjeshket e Sharrit dhe ne alpet shqiptare.me shume njifet si dru dekorativ te cilin e hasim ne te gjitha parqet.
Nga meshtekna per qellime mjeksore shfrytezohen;sythat,gjethet,levorja,dhe lengu druror.

Caji nga gjethet e meshteknes te cilat mblidhen veres stimulon urinimin,largon thartinen (acidin uretik) nga organizmi,pastron gjakun,eshte shume efikas kunder semundjeve te veshkave, etheve dhe reumatizmit.
Nje luge gjelle e cajit te imtesuar pervlohet me 3dl dhe lihet mbuluar 15 min.Kullohet dhe pihet 3 here ne dite nga nje gote.
Posaqerisht eshte i vlefshem lengu i meshteknes per pastrimin e gjakut.Lengu nxirret heret ne pranvere (mars),prehet nje dege dhe futet ne shishe e cila eshte perforcuar per dege,ku brenda nje dite munde te mblidhet nje liter leng.

(Visited 524 times, 1 visits today)
Top