Segunda-feira, 11/12/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
United States
+11C

Mercenarët serbë mblidhen në Beograd për të mbështetur Assadin

Mercenarët serbë mblidhen në Beograd për të mbështetur Assadin

Në çastet kur e tërë bota është tmerruar për vrasjen e fëmije të pafajshëm gjatë luftimeve në Siri, dhe është duke u shqyrtuar mundësia e intervenimit të përbashkët të vendeve anëtare dhe aleate të SHBA-ve dhe NATO-së, serbët shprehin gatishmërinë gjithnjë e më të madhe për ti dalë “zot” pushtetit diktatorial të Bashar al-Assadit.

Ky vlerësim rezulton si i vërtetë, duke pas parasysh se përmes rrjeteve sociale ata kanë caktuar një tubim para ambasadës së Sirisë në Beograd, duke dhënë edhe sqarimet e duhura se ku ndodhet ambasada. Ky takim është caktuar të mbahet të hënën më 2 shtator në ora 13.30, para ambasadës së Sirisë në Beograd, raporton agjencia e lajmeve INA.

Në apelin drejtuar nga Stefan Stamenkovski, përmes rrjeteve sociale, mes tjerash thuhet:

“Me rastin e paralajmërimeve të agresionit të NATO-së ndaj Sirisë dhe popullit të sajë, Kuvendi serb i betimit, ditën e hënë më 2 shtator në ora 13.30 do të organizojë një tubim para ambasadës së Sirisë në rrugën ‘Aleksandër Stamboliski 13’, (mbi stadiumin ‘Marakana’, në shenjë mbështetje popullit sirian dhe udhëheqësit të tij Bashar el Assad dhe ju ftojmë që të dërgojmë letër solidariteti të popullit serb që ka pasur një eksperiencë të tillë në vitin 1999. Për më shumë informacione, drejtohuni në tel:065 44 85 888 dhe 064 460 84 30”, thuhet në apel.

Deri më tani, nuk ka njoftime për qëndrimin e shtetit, Qeverisë dhe udhëheqësve serb lidhur me zhvillimet në Siri, por nga apeli i Stefan Stamenkovskit, dhe nga disa foto të publikuara në rrjetet sociale dhe nëpër portale të ndryshme, shihet qartë se pjesëtar serb janë krah për krah me pjesëtarët e ushtrisë vrastare të Assadit.

Supozohet se në masakrat ndaj fëmijëve të pafajshëm sirian, mund të jenë përfshirë pikërisht mercenarët serb, të cilët kanë “eksperienca” të mjaftueshme nga luftërat në ish Jugosllavi, duke filluar nga Sllovenia, Kroacia, Bosnja e Hercegovina e sidomos janë dëshmitë edhe të ndërkombëtarëve për krimet e bërë ndaj fëmijëve në Kosovë.

Serbët në Kosovë, fillimisht helmuan fëmijët kosovarë që u dëshmua botërisht ndërsa gjatë vitit 1999 edhe vranë shumë fëmijë të pafajshëm, ndaj për këtë lloj krimi të pashembullt ata janë të mirënjohur botërisht. /Telegrafi/

@include "";