Segunda-feira, 30/11/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

MËNGJESI ME FIBRA DHE FRUTA MIXE (Për ju që keni dëshirë mëngjesin e ëmbël, shijoni reçetën)

MËNGJESI ME FIBRA DHE FRUTA MIXE (Për ju që keni dëshirë mëngjesin e ëmbël, shijoni reçetën)

MËNGJESI ME FIBRA DHE FRUTA MIXE

Për ju që keni dëshirë mëngjesin e ëmbël, shijoni reçetën.

NUTRITION & HEALTHY

Përbërësit:

8 Hurma
¼ filxhan mjaltë organik
1 ½ gotës tërshër,
½ gotë bajame të copëtuar,
½ e gotës fara kungulli,
1/4 gotës boronica të kuqe të thata,
1/4 gotës kajsi e tharë e copëtuar,

Udhëzime rreth përgatitjes:

Marrim një letër kuzhine për pjekje ,
Në blender hudhim hurmat dhe mjaltin deri sa të formojmë një pastë dhe ja shtojmë tërëshërën, i përziejmë me lugë shtojmë bajamet, farat e kungullit dhe frutat e thata.
I japim një formë katrore dhe e fusim në frigorifer për rreth 20 – 25 minuta .
E heqim nga frigoriferi dhe e prejmë në formën si në foto, fitojmë 8 deri 10 pjesë, dhe është e gatshme për tu ngrënë, pjesën tjetër fusni në një enë qelqi hermetike dhe i ruajmë për gjatë ditëve vijuese në frigorifer.

Kjo recet është mjaftë e pasur me materje ushqyese si: fibra, proteina, yndyra të shëndetshëme dhe karbohidrate te ulëta, enzime, vitamina dhe minerale.

Ju bëfte mirë.

(Visited 83 times, 1 visits today)
Top