Quarta-feira’, 29/3/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
No Data

Melissa officinalis (bari bletes-milci)

Melissa officinalis (bari bletes-milci)

barblete

Melissa officinalis (bari bletes-milci)

EFEKTET SHËRUESE TË BAR BLETËS

Bari i bletes është një bimë me aromë limoni, është një nga bimët e rralla që njëkohësisht është shëruese, me aromë të këndshme, zbukuruese, përdoret si erz.

Ai ka shumë veti shëruese për shëndetin tonë. Disa nga vetitë e tij shëruese janë;

Bari bletes ka një ndikim të dukshëm në stres, pagjumësi dhe tensionim, të gjitha studimet e kanë vërtetuar efektin e tij. Është vërtetuar se kjo bimë shton përqendrimin dhe nxit zgjidhje më të mirë gjatë testeve.

Po ashtu konsiderohet si antioksidues, që mbron qelizat e trupit nga dëmtimet si pasojë e oksidimeve, ndihmon edhe kundër sëmundjes së Alzheimer-it. Sipas mjekëve dhe hulumtuesve, kjo bimë shëron edhe çrregullimet në tretje siç janë ngërçet dhe urdhja në gojë. Posedon efekte të forta kundër viruseve, shkurton jetëgjatësinë e sëmundjeve.

Gjithashtu bar bleta është një bimë e cila ndihmon te depresioni dhe stresi, pakëson dhimbjet e kokës, dhuron gjumë të rehatshëm, ndihmon te puna e ngadaltë e gjëndrave, zvogëlon temperaturën e lartë, zbut ngërçet gjatë shtatzënisë dhe ciklit menstrual, si dhe shton kreativitetin dhe përqendrimin.