Quarta-feira’, 26/2/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Me këtë barishte, pastrojeni gjakun

Me këtë barishte, pastrojeni gjakun

Gjethet e hithrës të freskët janë të bollshme me vitamina C, A, B2 dhe K, karoten dhe acid pantothenik, kalcium, fosfor dhe hekur. Me një fjalë, në to janë fshehur koncentrate të shumëta provitaminë.

Hithra pastron gjakun dhe ndihmon në lirimin e substancave toksike nga trupi.

Është vërtetuar shkencërisht se ai ul nivelin e sheqerit në gjak dhe prandaj rekomandohet për njerëzit me diabet.

Është vërtetuar efektshmëria e hithrës në ndalimin e gjakderdhjes, kështu që duhet të përdoret më shpesh në ciklet e rënda menstruale, gjakderdhjen e mitrës dhe kushte të ngjashme.

Gjithashtu, hithra ndihmon në zvogëlimin e presionit të lartë të gjakut.

/Përkthim:https://www.shendeti.info/

(Visited 114 times, 1 visits today)
Top