Domingo, 26/6/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

McDonald’s ‘qëllimisht’ u vë mish derri në ushqimin e familjeve muslimane

McDonald’s ‘qëllimisht’ u vë mish derri në ushqimin e familjeve muslimane

Punonjësi fshehu mishin e derrit në të gjitha 14 sanduiçe të porositura nga familja.

Një familje myslimane është tronditur pasi një punonjës i McDonalds-it dyshohet se u futi mish derri në sanduiçët e tyre të pulës.

Incidenti, i cili u zhvillua të hënën dhe u nda privatisht nga një prej anëtarëve të familjes në Snapchat, u bë publike në një deklaratë të botuar nga kapitulli Alabama i Këshillit mbi Marrëdhëniet Amerikano-Islamike (CAIR-Alabama) të martën.

Grupi i të drejtave të myslimanëve u bëri thirrje drejtuesve të degës së Decatur, Alabama McDonald për të ndërmarrë veprime kundër stafit që “qëllimisht” futi mish derri në të gjitha 14 sanduiçe të urdhëruar nga familja.

“Bazuar në dëshmitë në këtë incident, si dhe në vrullin e pashembullt të fanatizmit anti-musliman në mbarë vendin, ne besojmë se kjo ishte një akt i qëllimshëm i fanatizmit fetar dhe etnik”, shkroi drejtori ekzekutiv i CAIR-Alabama, Khaula Hadeed.

“McDonald duhet të hetojë këtë incident, të identifikojë dhe të përfundojë punonjësit përgjegjës dhe të marrë hapa proaktiv për të kënaqur shqetësimet e kësaj familjeje amerikane, duke filluar me një falje”, shtoi ajo.

Organizata muslimane për të drejtat civile gjithashtu theksoi se “anti-muslimanët shpesh përdorin derra apo produkte derri për të ofenduar me qëllim muslimanët për shkak të ndalimit në Islam për konsumimin e produkteve të derrit”.

Në një deklaratë për Fox News, një përfaqësues i restorantit tha:

“Ne duam t’u sigurojmë klientëve tanë se ky nuk ishte një veprim i qëllimshëm nga punonjësit tanë. Ne e vlerësojmë çdo klient dhe përpiqemi që të sigurojmë që të gjitha porositë të jenë të përgatitura mirë dhe të shërbyer mirë”./KohaIslame.com/

 

(Visited 133 times, 1 visits today)