Quinta-feira, 14/11/2019 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Maskë që rrit flokët nga 5 deri në 10 centimetra në muaj

Maskë që rrit flokët nga 5 deri në 10 centimetra në muaj

Mustardë (Synap) pluhur
Maskë që rrit flokët nga 5 deri në 10 centimetra në muaj

Kjo maskë përbëhet nga mustardë pudër. Ky është përbërësi kryesor që e bën flokun të rritet pasi pastron rrënjën e flokut dhe nxit qarkullimin e gjakut.

Ja cilët janë përbërësit:
2 lugë mustardë pudër
10 lugë ujë për të tretur mustardën
pak sheqer
1 e verdhë veze
2 lugë vaj ulliri

Vendoseni ujin në zjarrë që të ziej dhe shtoni mustardën që ta tretni. Më pas shtoni të gjithë përbërësit një e nga një duke i përzier mirë.
Aplikojeni maskën vetem në rrënjën duke mos e lyer fare flokun. Kujdesuni që floku të mos preket fare. Skalpit të flokut bëjini një masazh. Maska mbahet për 15 minuta.
Maskën mund ta bëni një ose dy herë në javë.

KUJDES: Pasi ta keni bërë maskën aplikojeni pak në qafë për të parë a jeni alergjik. Nëse lekura ju irritohet mos e aplikoni.

(Visited 51 times, 1 visits today)
Top