Terça-feira, 17/5/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Martojeni djalin me vajzen

Martojeni djalin me vajzen

Ebu Hurejra, percjell se i Derguari i Allahut (alejhi selam) ka thene: “Nje burre i bleu nje tjetri token e tij dhe bleresi ne ate toke gjeti nje qyp me florinj. Njeriu qe bleu token i tha ish-pronarit te saj: Merri keta florinj, sepse une te bleva vetem token dhe jo florinjte. Por ai qe i shiti token i tha: Une te shita token dhe cfare kishte ne te.
Por ata te dy shkuan per te gjykuar tek nje i trete, qe u tha: A keni femije? Njeri prej tyre tha: Kam nje djale, ndersa tjetri tha: Kam nje vajze. Ai u tha: Martojeni djalin me vajzen, ate pasuri shpenzojnei per ata te dy dhe jepeni sadaka.”

Buhariu me nr 3472.

(Visited 453 times, 1 visits today)