Terça-feira, 30/11/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Mandarinat

Mandarinat

Mandarinat

Mandarinat jane nder agrumet me te shijshme,prej aromes dhe permbajtjes me te larte te sheqerit qe permbajne,si ne brendesi te frutit,ashtu edhe ne lekure.Fruti i mandarines,permban vitaminat,A,B,C,sasi te konsiderueshme hekuri dhe sheqerna.Ai eshtte tretes shume i mire ,freskues dhe me lengun etij prodhohet nje limonate shume e mire?qe eshte pranueshme edhe nga stomaku i femijeve.Ne mjeksine popullore perdoren gjethet,frutat,lulet, te cilat ndihmojne ,sidomos ne luftimin e infeksioneve,si dhe reklomandohet ne pastrimin e zorreve nga myku.Rekomandohet per kete konsumimi ne dite gjate 50 diteve i 5 kokra esell me me nje luge caji mjalte,5 kokrra ne dreke ,3 kokra ne zemer dhe 2 kokrra ne darke para gjumit.

(Visited 107 times, 1 visits today)
Top