Quarta-feira’, 21/4/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Magnezi trajton Depresionin më mirë se Antidepresantët më të fuqishëm

Magnezi trajton Depresionin më mirë se Antidepresantët më të fuqishëm

Një studim i rëndësishëm ushqimor i kryer në Kolegjin Larner të Mjekësisë në Universitetin e Vermontit dhe i botuar në PLoS ONE ka zbuluar se vetëm 248mg magnez në ditë çon në një ndryshim befasues të simptomave të depresionit në lëndët e studimit.

“Rezultatet e reja të hulumtimit tregojnë se magnezi është efektiv në adresimin e simptomave dhe është më i sigurt dhe më i lehtë në portofolin se sa terapitë me recetë”, raporton Science Daily, duke i bërë jehonë raportimit të News Natyrore prej më shumë se një dekade më parë. Sot, edhe shkenca kryesore tashmë po konfirmon që magnezi është një trajtim i sigurt, i përballueshëm dhe efektiv për depresionin.

Përfitimet e fuqishme ushqyese të magnezit ndihmojnë në parandalimin e mangësive minerale dhe sëmundjeve kronike në shumë mënyra të tjera në të gjithë trupin, duke dhënë përfitime të jashtëzakonshme për shëndetin kardiovaskular, shëndetin e trurit, shëndetin e veshkave dhe shumë më tepër depresionit
Burimi:/realfarmacy/
©gatuajshendetshem/j.memeli/

(Visited 342 times, 1 visits today)
Top