Sábado, 10/6/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
United States
+11C

Magjia dhe Mesyshi – Shenjat dhe Kurimi

Magjia dhe Mesyshi – Shenjat dhe Kurimi

Magjia dhe Mesyshi – Shenjat dhe Kurimi

Mesimet e shejh Halid el-Hibshi / Tirane;

tema e pare
magjia, ku ndikon, shenjat, kurimi
mesimim i  pare
– magjia eshte shirk, kufer, eshte gje e keqe;
– magjistari hiqet sikur di te fshehte, sikur do t’i ndihmoje njerezit, por ne fakt ai i demton, ndan gruan nga burri, etj.

– Magjistari adhuron shejtanin, e vendos librin  e Allahut ne vende te pista;
– Magjistari duhet te vritet;
– Nese shkon tek magjistari pa kerkuar gje prej tij, nuk te pranohet namazi 40 dite, e nese e beson, ke dale
nga feja.
– Magjia eshte fjale, nyje, shenja te pakuptimta, qe behen per tu bere keq njerezve.
Mesimi i dyte
– magjine e permend Allahu ne Kuran: ne raste e Musait alejhi selam qe u perball me magjistaret, etj;
– magji i eshte bere Profeti salallahu alejhi ue selam; ia bene israelitet, me qellim qe ta vrasin; Allahu e
zvogeloi veprimin dhe problemi nga magjia eshte vetem se i dukej sikur e kishte bere dicka dhe nuk e kishte bere
(iluzione); Ky eshte komenti i fjales se Allahut: magjistari nuk do te kete suskes cfaredo qe te beje;
– shumica e atyre qe kane magji, u eshte bere per t’i shkaterruar, ndersa Allahu e ka pakesuar ndikimin, por i
semuri shume pak e falenderon Allahun per kete.
– Duhet te ruhesh nga dyshimet per Zotin, nga mendimi i keqe per Zotin, se Ai nuk te ka lene te semure se te
do te keqen, por per te miren tende. Ai e la edhe Profetin salallahu alejhi use selam me magji per 6 muaj;
– Sherimi ndodh kur te jape leje Allahu xhele xhelaluhu;
– Magjia nuk eshte vetem hipnotizim, por sjell edhe semundje te ndryshme, dhimbje, i cmendin njerezit, e
ndalojne shiun qe te bjere tek toka e filanit, etj;
– Ka shume te semure nga magjia qe ankohen, nga dhimbja, nga pagjumesia, nga marrja e frymes, etj, dhe nuk i
beson njeri;
Mesimi i trete
–  Disa simptoma te magjise:
Ftohja e burrit nga gruaja, nuk ndjen gje per te, nuk pershtaten edhe pse jane kushtet, ose deshiron te martohet por
i mbyllen dyert, gjen gjera te pakuptimta, sende te dyshimta, etj, nese sheh tek vetja dicka jo-normale dhe dikush
te ka thene se do te bej magji, te vjellet e vazhdueshme me gjak nese nuk ka arsye shkencore, deshtimi i femijeve,
shkon tek magjistaret per ndihme dhe kthehesh me shenjat e magjise, nese ndjen dhimbje sidomos kur ka erera, gje qe
eshte magji e varur, ose kur ndjen dhimbje kur i afrohesh nje vendi, p.sh. detit, cka tregon se magjia e tij eshte e
fshehur ne kete vend, ose sheh ne enderr sikur te kane bere magji, sikur magjistaret vrapojne pas tij, ose i jepet
te pije dicka dhe pi, ose sheh nje te aferm te tij ne enderr qe ka shkuar tek magjistari dhe i kerkon t’i beje nje
magji, kjo tregon se te eshte bere magji, ose grua shtatzene qe ne enderr e godasin nga prapa dhe ne mengjes
aborton, ose sheh gjate shtatzanise dicka qe e kercenon, gjarper, etj, ose disa shenja qe dalin kur te kendohet
Kurani famelarte, ose kalon ne gjendje jonormale kur i kendohet, sidomos tek ajetet  e magjise, ose xhini brenda te
semurit bertet dhe tregon se ketij i eshte bere magji, etj, ne kete rast xhini vihet ne prove, shihet a eshte magjia
aty ku thote ai, ose personi per te cilin xhini thote se ka bere magjine, vertete eshte person qe ka probleme me te
semurin, konflikt; xhini flet per shkak se ndjen dhimbje; p.sh. nje moter ishte e semure me magji shume te rende,
dhe lexonte 7 here Bekarene ne dite, e kalonte naten mbi qilimi duke u lutur, i ishin mbledhur 8 magjistare, kur
xhinet u lodhen, njeri prej tyre pranoi Islamin dhe tregoi ku jane magjite; nxirrte lloj-lloj gjerash nga goja,
gozhda etj.; nje shembull tjeter: nje moter qe kishte 11 magji ne trup, kur i kendonim e lidhnim, magjistaret e
Afrikes ishin perpjekur ta kurojne por nuk ishte sheruar, shejhu i vuri kusht qe te zbatonte cfare do t’i thonte ai,
perndryshe s’do ta ndihmonte; e lexonte Bekarene 10 here ne dite, xhinet thonin qe durojne 2-3 ore ne dite, por tere
diten nuk durojne dot, u mbyll ne shtepi dhe vetem lexim dhe adhurim, dhe pas nje viti u sherua;
Mesimi i katert
– ka qe perpiqen te sherohen dhe kur nuk sherohen, habiten, problemi eshte se ata duhet te rregullojne akiden,
marredhenien me Allahun;
– shembull tjeter: nje vajze 9-vjecare, me magji, kur ishte 11 vjec shejhu i lexoi Kuran dhe u qetesua; kur mbushi
17 vjec filloi te lexonte Bekarene 7 here ne dite dhe lyhej me vaj ulliri te kenduar cdo ore, 15 here  ne dite;
nxirrte nga goja fotografi; u sherua; i tha shejhut se me mire te mos ishte sheruar, sepse gjate kohes qe ishte
semure, bente nje adhurim te madh ndaj Allahut; thote vajza: „ne ate gjendje e kuptova cfare do te thote t’i
mbeshtetesh Allahut, te zbatosh fene“;
– kjo fatkeqesi qe te ka rene, magjia po mesyshi, eshte per te miren tende, te shtyn te besh nje adhurim qe nuk do
ta beje dot ne gjendje tjeter.
– magjia eshte lloj semundje qe te lidh me Allahun e lartesuar; shembull: nje burre qe e kishte femijen me mesysh,
e lexoi Bekarene 11 here ne dite, dhe ne enderr pa se iu tha: me kete qe bere te gjitha punet t’u zgjidhen, nga
qielli zbriten dy topa zjarri qe goditen gruan dhe femijen; kur kreu marredhenie me gruan ishte si ne diten e pare
te marteses, ndersa vajza u be e sjellshme dhe e bindur;
– duhet te mbeshtetesh tek Allahu i lartesuar dhe jo tek lexuesi:
shembull: nje moter ecte dy metra ne pese minuta, nuk shihte gje  kur shikonte ne Kuranin famelarte, filloi te lutej
qe te shihte ne Kuranin famelarte, kur u lut per njezet minuta rresht, filloi te shihte;  kishte gjashte muaj qe e
bente kete dua por vetem per disa sekonda, dhe jo kaq gjate;

tema e dyte
mesyshi
mesimi i gjashte:
– h – “ gjeja prej se ciles me shume vdesin njerezit ne umetin tim, sigurisht me caktimin e Allahut te
lartesuar, eshte mesyshi”
– “kerkojin Allahut te lartesuar mbrojtje nga mesyshi, sepse eshte i vertete“ – h;
– mesyshi eshte fuqia me e madhe shkaterruese ne toke; „mesyshi shkaterron malin“ – h;
– mesyshi eshte shikim qe leshohet per shkak te urrejtje ose cudise ose dashurise, prej tij del dicka mbi
gjene qe ai e pelqen dhe ndikon tek ajo qe pelqehet; kjo s’ka te beje vetem me urrejtje, por ndodh edhe tek njerezit
qe e duan njeri tjetrin; cmira eshte qe tjetri te mos e kete nje miresi qe ia ka dhene Zoti i lartesuar;
– mesyshi permendet ne Kuranin famelarte dhe ne hadith; ngjarja ne Kuranin famelarte me ziline qe kishte shejtanin
ndaj Ademit alejhi selam dhe me kete e nxorri nga xheneti; ithtaret e librit kishin zili ndaj Profetit salallahu
alejhi ue selam; „te devijojne ty me shikimet e tyre“ – K., te te shkaterrojne dhe demtojne me zili;
– mesyshi eshte tre lloje: i njeriut, i xhineve, dhe i kafsheve;
– mesyshi ndodh me shikim por edhe me prekje, me te menduar rreth dickaje;
– “ue min sherri hasidin idha hased” – mbrojtje nga mesyshi I xhineve dhe njerezve;
– mesyshi I kafsheve: disa lloj gjarperinjsh qe shkaktojne vdekjen me shikim, prandaj duhet te vriten; cilesite e
tyre: njeri qe ka dy viza te zeza ne kurriz dhe tjetri e ka bishtin si te keputur; ose tek qeni, ka dicka nga
xhinet, qe mund te te marrin mesysh prandaj duhet te mbulohesh; ose macja kur ha ushqim, prandaj mire eshte qe t’u
japesh te hane kafshet ne fillim pastaj te hashe vete;
– Bin Bazi: dy shoke; njeri prej tyre I mori mesysh kopene e bagetive shokut te tij dhe ato te gjitha
ngordhen; ky tjetri nga inati shkoi dhe I mori mesysh pallatin qe ai kishte ndertuar dhe I gjithe pallati u rrezua;
– Ka njerez qe e kane zanat marrjen mesysh, dhe quhen ajin; ka patur te tille ne Meke ne kohen e Profetit
salallahu alejhi ue selam;
– Mesyshi te paralazon, te vdes, te shkakton kancer, etj;
– Ngjarje ne kohen e Profetit salallahu alejhi ue selam: nese shihni dicka tek vellai juaj qe e pelqen, permende
Allahun e lartesuar; kete e tha pasi njeri nga sahabet mori mesysh shokun e tij per shkak te lekures se bardhe e te
bukur; ai qe mori mesysh, u urdherua te merrte abdes, pastaj te lante edhe te brendshmen e izarit, dhe uji i marre
nga keto iu hodh te semurit, u la, dhe e piu;
– Mesyshi con edhe ne vetevrasje, p.sh. nje besimtar qe falej ne saf te pare, kishte vrare veten; „ndodh qe
syu e ben njeriun te hidhet nga mali“ – h;
– Kurimi nga mesyshi duhet filluar dhe te mos nderpritet, sepse mesyshi kalon nga nena tek femija qe lind, ose
nga anetaret e familjes kalon nga njeri tek tjetri;
– Ndikimi i mesyshit:
ne zgjuarsi, ne mencuri, ne mbajtjen mend, etj, ne pasuri, ne pune, ne post, ne bukuri, ne floke, ne fytyre,
lekure, etj, ne fe, ne adhurime, ne lexim Kurani famelarte, ne namaz, ne qendrueshmeri ne fe, etj., ne moral, ne
turp, ne butesi, ne qetesi, etj, ne jeten bashkeshortore, ne familje, ne marredhenien mes bashkeshorteve, me
femijet, me farefisin, etj.,
– Ndodh kur tregon moshen, i thua dikujt qe dukesh me i ri nga c’je dhe nuk thua mashallah, kjo mund te coje
deri ne vdekje,
– „mesyshi eshte i vertete, mund ta fuse njeriun ne varr, ndersa devene ne vorbe“ – h;
– kur e kap mesyshi kafshen, therret qe te perfitosh prej saj para se te ngordhe;
– ndodh edhe mbi bimet, sendet, te cilat prishen, digjen, etj.; ndodh vecanerisht tek sendet qe terheqin
shikimet, sic jane makinat, etj.;
– shkenca e sherimit te magjise dhe mesyshit eshte shkence shpirterore dhe e dine vetem disa njerez te
vecante;
– shenjat e mesyshit por edhe magjise:
hapja e gojes vazhdimisht, gropesine kur nuk eshte i ngopur, panderprere; kruajtja; peshtyerja panderprere; pucrrat
ne trup; shenja ne forme syri ne trup; temperatura pa shkak ose te ftohtet pa shkak; ngushtimi i gjoksit; pertacia
dhe keputja; ngacmimet (vesveset) ne koke; shendoshja e tepert tek ai qe nuk ha shume; disa raste te kancerit; disa
gjendje si cmenduria, frika, etj; harresa, mosvendosmeria, kotja kur lexon Kuranin famelarte, ose kur deshiron te
besh ndonje pune, teshtima pa shkak; renia e flokeve, sidomos tek grate; shfaqja e njollave te zeza poshte syrit kur
nuk je i lodhur; ndryshimi i ngjyres se fytyres pa lodhje; dhimbja e panderprere e kokes pa shkak; shfaqja e
njollave blu ose kafe pa shkak ne lekure ne kofshe, ose dhimbje nga stomaku pa shkak dhe me aciditet, probleme me
zorren e trashe, rrjepja e lekures nen sqetull ose ne auret, deshira per te dale prej shtepie sidomos ne kohen e
akshamit, ndjesia e vdekjes, e pesimizmit; ne gjume: sheh te vdekur, mace ne pergjithesi, hardhuca, nje grua te
mbuluar qe te sheh, sy cfaredolloj ngjyre, degjon ne gjume qe te thuhet se ke sy; ne jete: kur ke semundje te renda
te njepasnjeshme dhe doktoret i thone qe s’e dine shkakun; kur trupi nuk sherohet nga ilacet; milingonat ne shtepi,
kur nuk kane vend nga te futen, pa shkak; buburrecat, furtare; te qaret e femijes, sidomos nese shkon ne shtepine
ndokujt;
– sherimi nga mesyshi:
dy shkaqe te mesyshit: ai qe merr mesysh duhet te ruaje te tjeret nga syri i tij me dy gjera: te lutet per ate qe e
pelqen, si p.sh. mashallah, Allahu e begatofte, etj.; t’i lutet Zotit te lartesua qe t’ia largoje cmiren qe ka per
njerezit; te lexoje sa me shume Kuranin famelarte dhe te mendoje per begatite e xhenetit; te kenaqet me caktimin  e
Zotit te lartesuar; te ruaje gjuhen dhe shikimi sa te munde; t’i lexoje Kuran vetes per shkak se mund te kete prekje
nga shejtanet qe i merr mesysh te tjeret; nese eshte i grades se rende dhe nuk gjen sherim nga keto qe u permenden,
te qendroje i mbyllur ne shtepi;
ai qe mund te merret mesysh si te mbrohet:
t’i kerkoje vazhdimisht mbrojtje Allahut te lartesuar nga ata qe kane cmire, sidomos kur takon dike qe njihet  per
mesysh; t’i mbuloje miresite qe ka; te mos e zbukurosh veten tek ai qe njihet qe ka mesysh; te mos shkosh tek
njerezit qe jane te varfer me pasuri, ose me veshje te bukura; dhikri i mengjesit dhe i darkes, permendja e Allahut
te lartesuar ne cdo veprim, te ngrene, te fjetur, te hipurit ne makine, e sidomos kur hiqen rrobat (kjo te mbron nga
mesyshi i xhineve); nuk duhet te mendosh se je i forte dhe nuk ke nevoje per gjera te tilla; leximi i dy sureve te
fundit te Kuranit famelarte dhe i sures Bekare; te heshte per te mirat qe ka, t’u tregoje njerezve per miresite qe
ka, por jo ne detaje; mesyshi ka ndodhur edhe tek sahabet, edhe tek djemte e Jakubit alejhi selam, keshtu qe mos ki
besim tek askush se nuk do te marre mesysh, qofte edhe njeri yti i dashur dhe i afert; dhenia e sadakase;
falenderimi i Allahut te lartesuar per miresite, dedikimi i miresive Atij; lutja per miresi dhe begati; te mos
cuditesh me veten; te mos I nenvleftesosh te tjeret;
kurimi I mesyshit:
te lahesh me ujin e abdesit te atij qe te ka marre mesysh;
mesimi i tete
abdesi i mesyshit: si abdesi per namaz dhe ujin e mbledh ne nje ene, pastaj lan gjunjet, pastaj lan pjesen e mesit
te perparme te te mbathurave/pantallonave ? nga Brenda dhe shtrydhet mbi ene, ky uje I hidhet atij qe eshte marre
mesysh pa e ditur ai, dhe e permbys enen, edhe pin pak nga ai uje. Ose merr nje rrobe qe ka prekur trupin e atij qe
ka bere mesyshin, e fut ne uje, dhe me ujin I hidhet te semurit, lahet me te dhe e pi, ose laget dicka qe e ka
prekur ai qe ka bere mesyshin, ose dicka qe ka mbetur nga mbetjet e ngrenies se atij qe ka bere mesyshin;
Kur e di kush te ka marre mesysh shkon I kerkon abdesin e mesyshit, e nese ta kerkojne, eshte detyrim t’ia japesh,
me hadith;
Eshte me mire qe dikush te te rrije me thike ne fytyre se sa te te shohe me cmire;
p.sh. kishte nje dyqan, dhe dikush I tha qe ti ke shume kliente, dhe qe atehere nuk pati kliente. I mblodhi ata qe e
more mesysh per dreke, mbetjet e ushqimit I futi ne uje dhe sperkati dyqanin, dhe iu shtua puna serish;
nese nuk e di kush te ka marre mesysh, merr abdesin e mesyshit te atyre ku dyshon; ose mund te mendosh per vendin ku
te ka filluar shenja e mesyshit, p.sh. ne klase te ka filluar dhimbja e kokes; atehere e gjithe klasa merr abdes dhe
ia jep atij;
p.sh. nje nxenese nuk levizte nga shtrati dy muaj rresht, nga mesyshi, drejtoresha ishte besimtare dhe urdheroi te
gjithe nxenesit te merrnin abdes dhe ajo u sherua;
ne vende si Shqiperia, ku gjera te tilla jane te veshtira, I kthehesh duase se vazhdueshme, arma e besimtarit; nese
te del ne enderr kush te ka marre mesysh, duhet pare a ke armiqesi me te, ne menyre qe shejtani te mos te armiqesoje
me te afermit, duke te mashtruar ne enderr; nje forme tjeter eshte qe te lutesh Zotin: o Zot, nese me eshte bere
mesysh nga te afermit, ma trego dhe ma prish, nese me ka ndodhur ne pune, ma shfaq ose prishe, etj., dhe gjate kohes
qe lutesh te jep disa shenja ne trup, p.sh. dhimbje, kur permend ate qe te ka marre mesysh;
p.sh. nje grua qe ishte e semure, I lexonim Kuranin famelarte; kishte dhimbje te medha ne krah, dhe pas leximit te
gjate doli se e kishin marre mesysh se ishte guzhiniere e mire; kur lutej dhe vinte tek emri I sherbetores, I merrej
fryma; iu kujtua qe sherbetorja I kishte thene se gatuan shume mire; mori ujin e abdesit te sherbetores dhe ia
hodhen, por kishte ende shume ftohte, dhe ndjente sikur ne dore I ishin ngulur dy shtiza hekuri; shejhu e urdheroi
te shoqin t’ia marre edhe dy here ujin e abdesit sherbetores;
p.sh. nje grua kishte ekzeme ne trup, dhe nuk dihej shkaku; ajo ishte e pasur dhe nje pjese te shtepise e kishte
hapur per daua, dhe njerezit qe vinin e kishin marre me sysh pasi ishin cuditur me bukurite e shtepise;
Per mesyshin sherimi me I forte me Kuran jane dy suret e fundit; por edhe Fatihaja dhe Bekareja;
Pyetje – pergjigje
– nese dyshon se ta kerkojne ujin e abdesit per dicka te keqe, mos ia jep;
– kush eshte me e rende, magjia apo mesyshi ?
varet nga rasti, por edhe tek mesyshi deperton shejtani ne trupin e njeriut;
– lejohet te sperkatesh dyqanin me uje te kenduar per te ruajtur dyqanin;
– nese dikush thote mashallah sa per sy e faqe dhe ne zemer deshiron te te marre mesysh, mund te te marre; por
mashallah thuhet ne rradhe te pare per te ruajtur veten, qe te mos kthehet mesyshi;
– ndodh qe te mos ndjeje kenaqesi bashkeshorti gjate marteses; p.sh. per nje cift thonin se jane shume te bukur dhe
do te kene femije te bukur, dhe ata nuk linden dot femije;
prandaj nuk duhet thene cfare ndodh ne shtepi; p.sh. nje moter ankohej se burri nga i mire ishte bere i keq; ajo i
kishte thene komshijeve per burrin sa te mire e kishte; mori abdesin e komshijeve dhe burri u kthye sic ishte;
mund te ndodhe edhe qe burri lavderon gruan tek te tjeret dhe ia marrim mesysh;
p.sh. nje njeri ishte martuar me grua te dyte, dhe nuk bente me per burre; ai dyshonte per magji; por magjia behet
ne fillim te marteses; shejhu i tha te lahej me ujin e abdesit te se shoqes; u la me abdesin e se shoqes dhe u
sherua;
mesimi i nente
pyetje – pergjigje
p.sh. kishte femijen te paralizuar; kishte rene ne toke papritur dhe ashtu kishte mbetur; me pare ishte I levizshem;
shkaku ishte se e lavderonte femijen pa thene mashallah, duke menduar se prindi nuk e merr mesysh femijen;  dijetari
I tha te merrte abdes dhe t’ia hidhte femijes, dhe keshtu femija u sherua;
– rast me magji: lexo gjate dites suren Bekare, fryi ujit pasi kendon Kuran dhe pi shume uje,  fryi vajit pasi
kendon Kuran  dhe lyhu me te;
– gruan e rreh shume burri, edhe pse duhen: mund te jete magji ose mesysh, te lahet me ujin e abdesit dhe te lexoje
Kuran per magjine;
– femije i vogel me probleme dhe epilepsi: te lyhen te dy nena dhe femija me vaj ulliri te lexuar me Kuran, t’u
kendohet Kuran te dyve, nenes dhe femijes;
– femije me probleme: te pije uje me nje luge mjalte dy here ne dite, te lyhet me vaj ullliri te kenduar; vaji I
ullirit I kenduar eshte me I mire se kurimi me rreze per semundjet, per xhinet eshte si goditje me kamxhik dhe
shpate;
– femije me probleme, temperature e larte, etj: nese eshte demtuar nga temperatura e larte, atehere s’ke c’I ben;
nese nuk eshte nga temperatura, I lexohet Kuran;
– kur mesyshi eshte i vjeter: te falesh dhe te lexosh shume Kuran;
– kur fle paradite e mbyt dikush ne enderr: te mos fleshe pa bere dhikrin e mengjesit dhe te darkes; ta permendesh
Allahun kur zgjohesh gjate nates, me cfaredo lutje;
te lyhet me vaj te kenduar, t’i lutet Allahut: o Allah ma largo ate qe me ndodh ne oren nente;
– e semure me diabet dhe leucemi; i iku shikimi pasi u takua me dike ne rruge: mund te jete edhe rastesi qe ka
ndodhur ne ate cast; pervec rastit kur personi me te cilin eshte takuar njihet se merr mesysh; t’i lexohet Kuran;
– kur sheh endrra te keqija: te mos frikesohesh; te besh istiadhen dhe te peshtysh tre here ne te majte, qofte dhe
kur zgjohesh ne mengjes dhe te kujtohet endrra;
– sheh te vdekur tek tavolina: qe te thuash se je me sy, duhet qe te bashkohen disa shenja; per kete rast, te beje
rukje, lexim Kurani;
mesimi i 10
mesyshi
nese nuk e di kush e ka marre mesysh ose cfare ka, kendon Kuran, Fatiha, ajeti Kursij, sure Bekare, 2 ajetet e
fundit te sures Bekare, 3 suret e fundit, ose ajetet ku permendet fjala sy, ose zilia;
Kur lexohen ajetet per bukurine, nese eshte marre mesysh per bukurine, ndikohet nga keto ajet, nese eshte marre
mesysh per diturine, ndikohet nga ajetet e diturise, etj;
Shejhul Islam Iben Tejmije, nese i veshtiresohej dicka, nese kishte lodhje dhe keputje pa shkak, lexonte ajetet e
qetesise (sekineh);
Shejh Bin Bazi: per kurimin e magjise merren shtate gjethe sidri, copetohen me gur dhe futen ne uje te kenduar,
lahesh me to dhe i pi;
Shejh Iben Uthejmini: Iben Abazi ka shkruar ajete ne leter, i ka futur ne uje dhe ia ka dhene nje gruaje qe kishte
probleme me shtatezanine per ta pire;
Nese nuk ndikohesh nga ajetet e Kuranit, do te thote se nuk ke arritur tek ajeti i duhur per problemin qe ke. P.sh.
nje burre qe kishte dhimbje ne dore, dhe u ndikua ne ajetin „falni namazin dhe jepni zekatin“, sidomos tek jepni
zekatin. Filloi te bente veprime te pakontrolluara. Ndikohej edhe nga ajetet e sadakase. Ai punonte ne nje dyqan dhe
pronari i dyqanit i thonte te mos jepte sadaka, sepse ky jepte. U lut gjithe diten qe t’ia prishte Allahu mesyshin,
dhe gjate lutjes ndjente nxehtesi ne dore.
Duhet te jeshe i kujdesshem ndaj lutjeve te mengjesit dhe te darkes, te besh lutjen e mesyshit dhe magjise: eudhu
bikelimati lahi temeti min sherri ma halek (i kerkoj mbrojtje Zotit me fjalet e tij te persorura qe te me ruaje prej
se keqes se cdo gjeje qe ka krijuar); ose eudhu bikelimeti lahi teemeh min kuli shejtanin … ue min kuli ajnin
lemeh (te me mbroje nga cdo shejtan dhe cdo sy shpues), etj. Keto lutje jane tek mburoja. Ose lutjet qe i ben i
semuri me fjalet e tij. Ose te lutesh: O Allah nese kete semundje e kam nga mesyshi ose nga magjia, shkaterroje.
Mesyshi kurohet edhe me ilace, me mjekesi. Rendesi ka te jete ilac I lejuar.
Uji I Zemzemit: ka efekt per qellimin qe e pi njeriu.
Vaji i ullirit, sidomos i kenduar.
Mjalti, I kenduar, per te ngrene ose per te lyer vendin e shqetesimit.
Fara e zeze. „eshte sherim per cdo semundje, pervec vdekjes“ – hadith;
Hahet, pihet, futet ne uje te nxehte dhe thith avullin, lyen vendin e semure.
p.sh. nje grua gjate thithjes se avullit te fares se zeze, fara e zeze mori formen e syut; mund te keshe shenja te
tjera, si vjellje, dalje ne banje, etj.
Gjethet e Senes, „sherim per cdo semundje pervec vdekjes“, – hadith; duhet perdorur me karar. Nuk keshillohet ne
kohe te ftohti. Forcon zemren, te largon nga vesveset, te largon dhimbjet e vogla te kokes, kruajtjet, epilepsine.
El-kejd, kurimi me djegje, nje hekur nxehet fort dhe vendoset ne trup. Perdoret nga specialiste. E ka perdorur nje
sahab me keshillen e Profeti salallahu alejhi ue selam. Ne nje hadith ndalohet kejdi, cka do te thote se eshte e
papelqyer (bashkim i dy haditheve). Perdoret vetem nese nuk ka zgjidhje tjeter.
p.sh. ishte kuzhinjer i njohur, dhe iu semur dora. Kishte shenja ne dore dhe dhimbje. Beri kejd dhe u sherua. Mirepo
keshillohet te mos fillohet me kete lloj mjekimi.
Hixhame: kupezat mbi lekure per daljen e gjakut te keq. „sherim per cdo semundje“ – hadith. “me ka lajmeruar
Xhibrili se hixhamja eshte gjeja me e mire per sherim” – hadith; “o Muhamed, urdheroje umetin tend te bejne
hixhamen” – hadith, I thonin engjejt ne cdo qiell gjate Ixhrase.
Lidhja mes Kaderit dhe mesyshit:
mesyshi eshte aq I shpejte sa gati ia kalon Kaderit.
Nese Allahu do t’I ndeshkonte njerezit te gjithe, s’do t’u bente padrejtesi” – hadith; Edhe Profeti salallahu alejhi
ue selam nuk e meritonte xhenetin me veprat e tij.

Mesimi 11
Pyetje-pergjigje
– femije qe ka patur problem, dhe ka filluar te ece 7 vjec: lexim Kurani. Kurani eshte sherim per semundjet
shpirterore dhe fizike. Duhet durim. Njerezit bejne durim me ilacet e mjekut, per vite me rradhe, e nuk bejne durim
me leximin e Kuranit. Lyerje me vaj ulliri te kenduar dhe pirje e tij.
– vajze e paralizuar qe prej 18 vjeteve, e marr mesysh qe e vogel: kur gjymtyret jane paralizuar, nuk ka me sherim,
por mund te sherohet ne drejtimet e tjera, logjika, gjendja shpirterore, etj. Lexim Kurani i gjate.
– ata qe sherojne me Kuran dhe me xhin mysliman: p.sh. dikush qe sheronte me nuska. Tek femija e tij kishte nuske me
Kuran. Kur e hapi profesor Halidi, aty kishte shkrime te magjistareve. Ai i kishte mesuar keto nga dy libra magjie,
duke i kopjuar permendesh. Nuk e dinte qe merrej me magji.
p.sh. nje burre i vjeter, qe kuronte, mesoi nga profesori se cfare lejohet dhe cfare jo, pra ka njerez te arsyeshem
prej tyre.
nuk lejohet perdorimi i xhineve myslimane ne asnje menyre. Lejohet te merret pagese nese leximi behet me Kuran.
– vajze e vogel me probleme, nuk jep e nuk merr: nxjerrja e zerave te kafsheve ndodh, p.sh. nje moter e semure me
mesysh nxirrte ze gjeli dhe cukiste ne toke gjate leximit te Kuranit. Mesoi Kuranin permendesh dhe u be mesuese
Kurani dhe iu larguan te gjitha demet.
per rastin ne fjale t’i lexohet Kuran.
– vajze e vogel qe nuk flet: mund te jete normale, por mund te jete edhe per shkaqe te tjera. T’i lexohet Kuran.
– Grua qe nuk eshte martuar deri 42 vjec, nuk ka ndjenja per burrin: kur femra sheh femren ne enderr, magjia i eshte
bere burrit nga nje xhindeshe. T’i lexohet asaj dhe burrit te saj.
– kurimi me vjellje behet duke provokuar vjelljen.
– perdorimi i korentit ne sherim: lejohet. Nuk duhet te cuditemi me kete lloj sherimi. Eshte perdorur para zbulimit
te korentit, me nje lloj peshku qe nxjerr energji. Jo cdo lloj xhindi demtohet nga korenti.
P.sh. nje grua qe ankohej nga zemra. E goditen me korent, tha se sikur i doli dicka nga dora, dhe s’pati me
probleme.
Duhet pyetur ne fillim i semuri nese ka probleme me shendetin, para se te goditet me rryme. Mire eshte qe goditjen
ta marre ne spital, nen kujdesin e doktoreve.
p.sh. nje burre qe bertiste kur thirrej ezani. E cuan ne spital me polic, e goditen tre here me korent, u sherua.

Mesimi 12
– perendimi e njeh sherimin nga shejtanet dhe „shpirtrat e keqinj“, por nuk e shfaqin qe te mos i tallin. Kane dy
lloje sherimesh: ngritje e temperatures deri 38 e gjysme; ose goditje me rryme te vogel elektrike.
Mesimi 13
– biseda me xhinin ne trup: lejohet, e ka bere Profeti salallahu alejhi selam: „dil o armik i Allahut“, e ka bere
Iben Tejmija. Shejhul Islami eshte marre shume me kete fushe. Lejohet te bisedosh qe ta bindesh te dale, por jo per
kuriozitet, biseda te kota. E fton ne Islam, duke i folur rende, qe te ndikohet.
– shoqja ka zili te madhe: merr ujin e abdesit te saj dhe lahesh me te, i nderpret lidhjet me te. E sqaron qe kjo
zili qe ka eshte e ndaluar ne Islam.
– e kane marre mesysh dhe ka patur temperature, pastaj meningjit: merret uji i abdesit te saj dhe lahet i semuri, i
lexohet Kuran.
– femija nuk flet: te lyhet me vaj te kenduar;
– nese dyshon se dikush merret me magji dhe te fton per dreke, nuk shkon;
– kur lexon Bekaren, me mire eshte te mbarohet e tere surja menjehere.
– nuskat duhen vendosur ne uje te kenduar, lexon Kuran dhe fryn ne uje, dhe aty duhen zgjidhur dhe lare, te fshihet
ajo qe eshte e shkruar, zgjidh nyjat me gjilpere ose i pret me gershere, vetem pastaj mund t’i djegesh. Uji i
kenduar nuk duhet hedhur ne rrugen e njerezve.
–  nese shkel keq: e con tek ai qe merret me lexim.
– nese te lagin me ujin e te vdekurit, per miresi: eshte e ndaluar. Nese ta bejne pa dashje, lahesh me uje te
kenduar dhe lyhesh me vaj te kenduar, vetem nese ndjen ndonje problem.

mesimi 14
pyetje-pergjigje
– dhikri I mengjesit dhe I mbremjes: nuk te gjen gje nese I ben, e nese te ndodh, kjo ngaqe nuk jane thene me gjithe
zemer, me gjithe shpirt, duke I ndjere, Allahu nuk e pranon lutjen e atij qe nuk eshte I perqendruar; ose ka rene ne
mekate te medha, si shirku, etj.; ose ha haram, dhe duaja e atij qe ha haram nuk pranohet; ose eshte sprove, e cila
ka ndodhur edhe mbi Profetin salallahu alejhi ue selam, per te provuar besimin tende, sinqeritetin tend, nese do ta
pranoje kaderin, do te duroje;
– te kerkosh te te lexojne Kuran: nje mendim thote qe lejohet per magji, mesysh, semundje, etj.; nje mendim tjeter
thone se ndalohet kur kerkohet te lexohet me menyra te ndaluar; nje mendim tjeter se ndalohet nese nuk ke ndonje
semundje; nje mendim tjeter se ndalohet nese beson se kenduesi ka fuqi ne sherim, nese e lidh zemren me lexuesin;
nese mund t’I lexosh vetes, nuk I kerkon te tjereve te te lexojne;                      
                                                            
                              
vete shejhul Islam Iben Tejmije u ka kerkuar njehere te pranishme t’I lexojne Kuran kur e moren mesysh.
– i kane thene qe e kendon ezanin keq, dhe ai filloi ta kendonte vertete keq: mesysh. Te lexoje suret Felek dhe Nas
2 ore ne dite.
– femije I pasjellshem me prindet: fryt I edukimit qe I kane dhene prindet, nuk e kane edukuar me besim ne Allah dhe
ne boten tjeter.
– e ze gjumi kur fillon te lexoje liber fetar: nese eshte tip i zgjuar, ka mesysh.
nje rast: nje vajze njesoj si ky djali; vajza dyshonte tek gjyshja, e cila i bente magji kesaj ngaqe ishte e zgjuar,
qe te barazohej me kusherirat e tjera.
per rastin ne fjale: sa me shume dua dhe Kuran, sidomos Felek dhe Nas;
– peshtyn shume dhe nuk ka shkak mjekesor: nuk mjafton nje shenje e vetme per te thene se eshte mesysh; mund te
perdore uje te kenduar dhe vaj te ullirit te kenduar, pasi ato jane edhe per semundjet e tjera fizike;
– koha e hixhames: dita e 17, 19, 21 e muajit henor – hadith i dobet por punohet me te; ose ne cdo kohe te vitit,
vetem nese eshte i ftohte i madh, por edhe ne kete rast nese e ka te nevojshme;
– Kuran per sherim ne shqip: lexon me shkronja latine Kuranin arabisht, duke ditur shqiptimin e shkronjave arabe;
nese e lexon perkthimin e gjuhes shqipe, ta beje me nijetin e duase dhe jo me nijetin se po lexon librin e Zotit.
te perpiqet te lexoje arabisht;
– probleme ne trup, pastaj lemsh ne stomak: mos e vrit mendjen nese eshte magji apo mesysh; cerek filxhani me vaj
ulliri, hidh mjalte te tretur, i lexon sa me shume Felek dhe Nas, pastaj lutesh o Allah me shero, dhe e pin, per nje
jave, nje here ne dite, esell;
– kur kruhet i behet trupi sikur do te dale gjak: mund te jete semundje lekure;
– cohet naten pa qellim: mund te jete semundje fizike, ose prekje, mesysh, magji; te lyhet me vaj te kenduar dhe
shihet cfare efekti ka;
– babai urinon shpesh, vete femija kur lexon Kuran i djegin gishtat: femija te shtoje leximin e Kuranit, dhe do t’i
largohet; babai ka semundje fizike, mund ta zieje shegen bashke me lekure, derisa te behet e verdhe, e pin cdo dite
pas akshamit dhe pas sabahut cdo dite nje filxhan;
– leximin e ujit dhe te vajit e ben cdokush;
– u eshte dhene selam: mund te jete xhin mysliman dhe u kthehet selami, pa patur frike;
mesimi 15
pyetje-pergjigje
– femer me probleme trupore te shumta, kur lahet me uje qe ia jep nje hoxhe sherohet, pastaj I perseritet: kur nuk
ke ndonje dyshim, I lexon vetes ose shkon tek dikush qe lexon;
– kur semundja eshte e rende, lyerja me vaj ulliri behet cdo ore;
– kur te lexojne Kuran dhe te rrenqethet trupi, a eshte shenje: nuk eshte shenje, sepse mund te jete nga frika se do
te dale magjia;
– a thuhet mashallah kur sheh nje te mire tek nje jobesimtar, a ta keshe hased: nuk duhet patur hased per te mirat e
dynjase, sepse tek Allahu nuk peshojne as sa krahu i mushkonjes;
– ka frike dhe dyshime: i lexohet Kuran dhe sheh se cfare ka;
– probleme ne shtepine e re: zakonisht sy, por nese sheh se i hedhin uje tek dera ne enderr, magji;
– lyerja me vaj ulliri nuk e pengon ujin te depertoje ne trup; lyerja te jete e lehte, e lag doren dhe ferkon
trupin;
– i vjen gjume kur lexon Kuran, i hapet goja: shenje e mesyshit;
– babai nevrikoset shpejt dhe kur mbeshtetet ne duar qetesohet: mund te jete normale;
– i kane vendosur prindet nen jastek kanatjere dhe bluze dhe pako sheqer dhe emrin e saj, qe te dale nga Islami: te
beje durim me prindet; t’i fuse kanatjeren dhe te tjerat ne uje te kenduar, t’i kendoje Kuran vetes, te ruhet nga
fiksimet sikur ka ndonje gje; te lidhet vetem me Allahun;
– pas marteses nuk meson dot Kuranin: ne Shqiperi ka shume magji dhe mesysh, sidomos tek motrat myslimane kur
martohen, pasi kete mosbesimtaret nuk e duan; myslimanet ne Shqiperi nuk jane shume te kujdesshem ne permendjen e
Allahut, ose i thone pa i ndjere;
– leximi i Kuranit ne vaj ose uje: Bekare, Fatiha, tre suret e fundit, ajeti Kursij, dy suret e fundit te Bekarese;
– Babai sjell probleme ne familje: kjo vjen ngaqe babai eshte larg besimit;
– ka siklet ne trup, brenda, i ka filluar kur ka qene ne Qabe: eshte rritje e imanit, qe ka bere te dale problemi qe
ka ne trup; ose nga kallaballeku qe ka ne Qabe;
– uji i kenduar te mos lihet te prishet, t’i vije era;
– mbas xhenazes i ka ardhur frike e madhe sikur do te vdiste, i shfaqet i vdekur: mund te jete nga tronditja per
vdekjen e nje te dashuri; mund te jete edhe ndonje prekje e vjeter qe eshte zgjuar nga kjo gjendje shpirterore;
t’i kerkoje mbrojtje Allahut dhe te mos rrije vetem; te kujtoje vdekjen;
pergatitja e drekes me rastin e xhenazes eshte e ndaluar, eshte si vajtimi;
– lyerja me masazh me vaj eshte me e mire;
– lejohet qe nje femer te lyeje nje femer tjeter, pa pjeset e auretit; nese eshte e paralizuar, lidh doren me cope
dhe e lyen tek aureti;
– hixhamja behet edhe cdo muaj; gjaku qe del nga hixhame del nga poshte lekures, keshtu qe nuk te demton;
– nuk lejohet te shkosh ose te shohe programet e magjistareve; edhe horoskopi, etj.
Shfaqje (me fotografi)
Mesimi 14 – 17
– nje grua qe ishte fryre dhe i rripej lekura: kur iu fillua leximi, filloje te qaje, qe tregon se eshte me mesysh;
u sherua pas dy ditesh;
– femije me mesysh, me pucra qe i kruheshin: u sherua pas nje muaji lexim; nuk u sherua dot 6 muaj ne spital;
– magjia me kuklla eshte me e rrezikshmja;
– nje burre nuk punonte dot; e kerkoi magjine ne shtepi dhe gjeti nje unaze qe kishte magji; pasi u prish magjia, u
sherua; magjine ia kishte bere djali i xhaxhait qe kishte ne shtepi;
– unaze me koka: tregon cdo koke sa shejtane ka ai brenda; ja japin pasi ka therrur nje kurban dhe eshte lare me
gjakun e kurbanit;
– ka fise ne Afrike qe bejne magji per te ruajtur gjithe fisin;
– magjia me kuklla; gjilperat qe ngulen ne kukull i japin dhimbje atij qe i eshte bere magji;
– kur te digjet trupi pa shkak, do te thote se ke magji;
– mjete magjie: gjaku i pellumbit, i lakuriqit te nates, gozhda arkivoli, kockat e disa kafsheve (mace e zeze);
– nje burre e kishin marre mesysh tek mjekra, dhe ndjente dhimbje; u sherua pas 9 muaj dua dhe kendim Kurani;
– prishja e magjise: e fut ne uje te kenduar dhe e prish brenda ne uje; ne fillim lexon bismilahi ledhi la jedurru
masmihi shejun fil erdi ue le fisemauati ue hues semiu alim; gjate prishjes lexon dy suret e fundit;
– satanistet shumica merren me magji, prandaj nuk duhet t’i afrojme; jane adhurues te shejtanit; bejne per hir te
tij lloj-lloj gjerash, cfare nuk durojne;
– mund te sherohesh edhe me degjim Kurani;

Keshilla
mesimi 18
– „feja eshte keshille“ – hadith;
– me pare ne Shqiperi ka patur me pak xhamia dhe besimtare, dhe dije, por sot edhe pse jane keto, nuk ka shume
vepra; duhet punuar me shume ne thirrjen e te tjereve ne fe; punojne me familjen, por jo edhe me njerezit e tjere;
te mos presesh te vijne njerezit tek ti, por te shkosh ti tek ata;
– ta therrasesh tjetrin, pa u ndalur, edhe nese nuk te pergjigjet, edhe nese te lufton, etj.

mesimi 19
– ai qe e di te verteten dhe hesht, eshte shejtan memec; duhet te flasesh per fene dite e nate; kjo fe eshte
perhapur ne lindje dhe ne perendim me mund, me sakrifikim edhe te jetes; t’i ftosh njerezit te shpetojne nga zjarri
eshte humanizem;
– ta keshe gjithmone shqetesim qe t’i therrasesh te tjeret ne fe, te perpiqesh gjithmone;
– te mos heqesh dore asnjehere nga thirrja e te tjereve;
– nese eshte i huaj dhe  nuk e di gjuhen e tij, thuaji me shenje me gisht: No, No !
– qe te keshe ndikim tek njerezit, duhet ta zbatosh ne radhe te pare per vete fene;
– shembuj te mire jane Ahmed Didat, ose mjeku kuvajtian qe u be shkak te udhezohen 6 milione vete;
– cfare te bejme qe te ruhemi nga magjia dhe mesyshi:
te mos shkosh tek magjistaret per sherim; ata te ndihmojne me afat kohor, qe te jeshe gjithmone i varur prej tij; te
mos shkosh tek ata edhe nese eshte ceshtja jete a vdekje, rendesi ka te mos dalesh nga feja;
te lidhesh me Allahun; tregohet per nje njeri qe xhinet qe iu afruan iu ra te fiket ngaqe njeriu e permende shpesh
Allahun, xhinet qe kalonin aty prane thonin per xhinin qe u godit se e ka prek njeriu;
dhikri i mengjesit dhe i darkes; lutja tre here kur shkon ne nje vend: eudhu bikelimeti lahi temeh min sherri ma
halek; p.sh. nje moter me magji, qe u sherua pas kurimi per dy vjet; xhini ne trupin e saj ishte ateist dhe i fuste
dyshime te ateisteve per Zotin ne mendje; i kishte bere magji qe ta kishte pronen e tij; ajo nuk kishte thene „eudhu
bikelimeti …“ kur kishte qene ne plazh;
permendja e Allahut dhe kerkimi i mbrojtjes eshte shume e rendesishme;
ta zbatosh fene;

Hutbe per durimin ne rast te semundjes nga magjia-mesyshi
Hoxhe Ahmedi
– miku, mbrojtesi I besimtarit eshte Allahu;
– sado e rende te jete semundja, nese lidhesh me Allahun, Ai te jep sukses;
– qe ta kalosh sproven me sukses:
inabe – drejtimi nga Zoti, duke iu drejtuar fese se tij, duke iu permbajtur fese;
koshienca per Zotin, per afersine e Tij, per mbikeqyrjen e Tij; koshienca se Allahu nuk e tradhton robin e Tij, nuk
e braktis; te besh dua vazhdimisht;
lidhja e realitetit me tekstet hyjnore, ne menyre qe cdo gje ta kuptosh ne baze te teksteve hyjnore; sepse cdo gje
eshte permendur ne Kuran dhe ne synet;
Shtrengimi, lidhja e forte me Allahun dhe fene e Tij, leximi I Kuranit, meditimi per te. Kurani eshte litari qe ka
lene Zoti ne toke per lidhje mes Tij dhe robit;
Frika nga Zoti. Eshte celesi i suksesit.
Mbeshtetja e sinqerte tek Zoti, duke bere shkaqet. Mbeshtetja ne Allah do te thote t’ia lesh Atij te gjitha
ceshtjet.
Permendja e Allahut, sidomos kur je mire.
Te jeshe i udhezuar me driten hyjnore, me dituri fetare.
Duaja e vazhdueshme, jo 10 minuta. Te pakten dy ore, cdo dite.
Perfito nga cdo gje qe ndodh rreth teje, dhe merr mesim.
“Kush mund t’i pergjigjet atij qe ka nevoje dhe ja largon brengen vec Allahut“ – Kuran;
Te mos i heqesh asnjehere shpresat nga meshira e Allahut;
Pendimi I sinqerte. “Sprovat dhe fatkeqesit ndodhin per shkak te gjynaheve dhe largohen vetem me pendim te sinqerte”
– hadith;