Sábado, 10/6/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
United States
+11C

Magjia dhe Mësyshi – Shejh Khalid el Ibshi

Magjia dhe Mësyshi – Shejh Khalid el Ibshi
Kurani , mjeksiaislameBismil-lahir rrahmanir rrahimME emrin e All-llahut meshiruesit meshirberesit, paqja dhe meshira e All-llahut qofte mbi te derguarin e TIJ muhamedin alejhi selam dhe mbi te gjithe ata qe e ndjekin rrugen e tij deri ne diten e gjykimit.1.Magjia.

2.Marrja mesysh.

MAGJIA

Magjia eshte shirk i madh dhe personi del prej fese.
(sqarim se pse thuhet keshtu)
Qe personi te bej magji duhet te lidhet me xhindet, dhe nje nga kushtet e xhindeve qe te ndihmojn qe te besh magji eshte qe te djegesh kur’anin, tu besh sexhde atyre, ne fjale te tjera te besh SHIRK!!! apo KUFR te madh
Tek Magjia eshte shirk i madh dhe personi del prej fese nuk perjashtohen ata persona qe per qellime te mira apo te keqia shkojn tek magjistaret All-llahu na ruajt.

Fushat ku ndikon magjia.

-Vrasje (pra magjia mund te behet sebep qe personi te vdese)
-Ndarje (mund te ndahet burri nga gruaja dhe anasjelltas)
-Aborte
-Lendime nga me te ndryshmet
-Semundje te pasherueshme
-Cmendje
-Ndalon te bjeri shi ne token e fqinjit.
Dhe shume lloje te tjera demesh por me e keqa eshte se personin qe e ka prekur magjia nuk e beson njeri.
Magjistari eshte njeri i prishur dhe ata qe shkojn tek keta jane kriminela.

Simptoma:
A) Ne jete
B) Ne gjume

a)simtomat ne jete
1-Ndjen ftohje ndaj bashkeshortes dhe anasjelltas
2-Nuk gjen pershtatje edhe pse te gjitha kushtet jane ne rregull
3-I mbyllen dyert, psh ne jete , ne pune, ne nje çeshtje tjeter.
4-Rritet dhe ka probleme.
5-Gjen, kupton diçka jo normale ne veten e tij
6-Te vjellurit e vazhdueshem e qe shoqerohet me gjak ose me leng te verdhe ( e gjitha kjo kur nuk ka asnje arsye mjekesore)
7-Hemoragji (gjakderdhje) e vazhdueshme tek grate
8-Njerezit shkojne tek magjistari dhe ai i kthen edhe me te ngarkuar.
9-Ndjen dhimbje kur ka erera
10-Kur jo afrohen varrezave kane dhembje
11-Gjen ftohje ne fe, largohet, shton harramet dhe nuk e kupton.

 

B) Simptomat ne gjume
-Sheh qe i bejne magji dhe shenjat jane ; pin, nyje, magjistare
-Sheh njerez te tille qe i thone per te bere dicka dhe kjo enderr vazhdon e perseritet disa here.
-Grate shtatzane shikojn qe i godasin dhe zgjohen duke abortuar.
Nje nga shenjat qe mund te kuptohet qe njeriu ka magji eshte dhe kur ti prezanton diku ku behet rukje dhe ti nga gjendja normale kthehesh ne gjendje jo normale psh levizje te cudithsme e tjere.

Ndodh shpeshhere qe kur kendohen rukje nje person i prekur nga magjia bertet dhe thote se kush ja ka bere (flet xhindi ne gjuhen e tij) pra ai qe flet eshte xhindi.
Nuk besohet por mund ta provojme.
Pyetet per emra dhe pyetjet personi per emrat e pastaj xhindi se ku eshte magjia.
Shenim:
Magjia nuk eshte thjesht “tym” por behet me sende dhe lihet ne nje vend te fsheht qe e di vetem xhindi dhe magjistari.

Kur magjia eshte e rende duhet te kendohet BEKARE 7 here ne dite edhe me shume inshalla

Nje moter muslimane lexonte el bkearen 7 here ne dite dhe ne enderr ajo shikonte sexhde dhe kjo gje i shfaqeshe ç’do nate.
Kaloi nje kohe rreth 6 muaj dhe me ndihmen e All-llahut ajo u sherua e kjo moteer eshtenga vendet arabe dhe e pyeti shejhun;
O shejhu im, nuk e di se ç’gjykim ka nga sheriati por do kisha deshire qe mos te sherohesha se kur isha semure une e madheroja me shume All-llahun se sa tani qe jam sheruar.
Shejho thote se mu kane mbushur syte me lote nga besimi i kesaj vajze
SUBHANALLAH

Sherimi i magjise me magji tjeter nuk lejohet, ai qe e ben kete ka dale prej fese, AI eshte kafir.

Si mund te zbulojme vendet e magjise?
Duke duruar dhe me lutje te vazhdueshme te pa reshtur qofte kjo gje edhe me vite ose gjith jeten tende.
Ke DO ALLAHU E SPROVON.

Ruajtja nga magjia!!
a) Dhikri i mengjesit dhe i mbremjes (SHUME I RENDESISHEM)
b) Sadakaja e vazhdueshme
c) Lidhje vetem me All-llahun (namaz, agjerim, dua etj)
d) Leximi dhe mesimi i kur’anit ne menyre te vazhdueshme.
2. MARRJA MESYSH
Tema : Syri i keq (nga hasedi / zilija)
Syri ben deme shume te medha,
Profeti Muhamed sel All-llahu alejhi we selam ka thene: Me shume qe vdesin njerezit ne umetin tim eshte per shkak te syrit.
Eshte fuqia me e madhe ne toke per te prishur e shkaterruar.
MEsyi ndodh edhe ne sende.
Profeti Muhammed Sel All-llahu alejhi we slema ka thene Eshte dicka reale qe ndodh ne te vertete, edhe malin e shkaterron!.

Mesyhi eshte shikim qe leshohet nga nje person me (zili, urrejtje, dashuri, çudi).
Nuk ka te bej me tipet e njerezve, I keq apo i MIre kjo gje ndodh.
Nga dashuria ka ne shume forma si psh , per burrin ose e kunderta per femijen per dike e per shume arsye qe kane lidhje me dashurine.
Nga zilia per shkak se nuk e ka vete ate qe posedon tjetri dhe keshtu ndikon ne ate miresi qe i ka dhene ALL-LLAHU.

Ngjarja e pare qe ka ndodhur ne histroine e njerezimit eshte ajo midis iblisit (lanetullahi alejh) dhe ademit alejhi selam.
Llojet e mesyhit jane 2 llojesh thote shejhu i nderuar Iben Kajim el xheuzije qe ALLAHU e mesirofte.
1. Nga njerezit
2. Nga xhinet
Por kemi edhe nje te 3-te qe eshte ai nga kafshet, ndodh nepermjet shikimit , prekjes, nuhatjes, degjimit.

Nga ana e xhineve ndodh dhe eshte me i shpejt sesa depertimi i shigjetes tek njeriu Profeti Muhammed sel All-llahu alejhi we selam pa nje grua qe kishte nje shenje ne fytyre dhe tha Kendoini kesaj gruaje sepse eshte marre me sysh nga xhindet, Iblisi dhe pasardhesit e tij marrin mesysh.

(kurse kete po e shtoj nga eksperienca personale, ne qytetin tim, ka qene nje njeri qe tani ehamdulilah eshte bere musliman, dhe ka qene xhindesha e dashuruar marrezisht pas tij, dhe kjo per te treguar qe xhindet jo vetem qe mund te marrin mesysh, pra te çmojn apo te ken zlili njerezit por edhe mund te bien ne dashuri All-llahu na ruajt All-llahu na ruajt, All-llahu na ruajt)

Nga kafshet jane 2 lloje , nga 2 lloje gjarperinjsh qe kur e shikojn njeriun ,njeriu vdes dhe kur shikojn nje femer shtatezene ajo aborton , verbohet.

1-Gjarper me dy viza te zeza mbi shpine (nga ky lloj vdes)
2-Gjarper ne formen e gishtit e shkeputur (ky lloj verbon, shkakton abort tek femrat)
Profeti sel All-llahu alejhi we selam ka dhene urdher qe keta dy lloj gjarperinjsh te vriten.
Dhe mesyhi mund te ndodhi edhe nga qente, sepse mund te kene xhinde.

Forca qe ka marrja mesysh
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°° °°°

Ishin dy shoke qe kishin bageti e njeri ja ha mesysh tjetrit dhe ato ngordhin dhe tjetri nga inati qe i beri shoku shkon tek ai qe kishte nje pallat 6 katesh te porsaperfunduar dhe e shkaterron ate vetem duke e pare.
Ne kohet perpara I linin njerzit 3 dite pa ngrene dhe per te qene te forte per te marrur mesysh dhe e dergonin tek ai person qe deshironin ta merrnn ne sysh si psh ne pasuri bageti etj.
Ne kohet e sotme ajo qe esht eme e zakonshmja eshte semundja e kancerit , Nje ngjarje tjeter ku shoku shokun e merr mesysh me cudi dhe atij i bie te fiket.

Personi qe mori me sysh mori abdes dhe lau rrobat e brendeshme nga mesi e poshte me ujin e tyre (te abdesit dhe rrobes se brendeshme qe prek auretin) Ia hodhen te semurit dhe ai u çua ne kembe.

Fuqia qe ka njeriu mund te vrasi dhe veten , Shpejtesia e mesyshit eshte me e madhe se sa shpejtesia e xhineve.
Ndodh qe duke folur ne telefon nga lindja ne pernendim dhe flet per nje çeshtje dhe nuk thua MASHA-ALL-LLAH , dhe mesyshi kalon nga nena tek fmemija i saj kur eshte shtatzane.
Mesyshi ndikon ne pune, ne floke ne pamje , ne fe, ne adhurim etj.
Ne te dukshme dhe te padukshme.
Ndikon ne jeten bashkshortore, ne familje e ne fis.

Profeti sel All-llahu alejhi we selam ka thene,
“mesyshi eshte i vertet, mund ta fusi njeriun ne varr e devene ne vorbe.)

Mund te ndodhe edhe me zogjt ne ajer dhe kete e kemi pare me sy, Tek bimet , pemet, dhe mbi te gjitha llojet e sendeve.
E mund te ndodhin ne ato gjera qe terheqin shikimin.
Syri jone ka disa rreze qe vine nga nje energji e brendeshme qe njeriu nuk mund ti shoh dhe leshohen mbi ate gje qe merret mesush pa e kuptuar ose me dije.

Shenjat | Simptomat.
Iben Kajim thote: Kjo eshte shkence qe e dine njerez te veçante qe e studjojne ate.

1.Hapja e vazhdueshme e gojes
2.Lemza e vazhdueshme.
3.Gromesima ne rastin e pangopjes mund te jene te njejtat ehde me magjine.
4.Krruajtja
5.Te peshtyrit e panderprere
6.Shfaqja e kokrrave ne trup
7.Shenja ne trup ne formen e syrit
8.Temperatura pa shkak
9.Ngushtimi i njeriut nga brenda pa shkak
10.Vesveset, pertacia , keputje fuqie.
11.Shendoshja e njeriut tek njerezit qe nuk hane.
12.Ngacmimet mendore
13.C’menduria, frika, harresa, jo vendosja.
14.Kotje kur njeriu lexon kur’an.
15.Teshtima pa shkak.
16.Renia e flokeve sidomos tek grate
17.Shfaqja e njollave te zeza posht syrit , pa qene i lodhur dhe nga pagjumesia.
18.Ndryshimi i nje pjese te fytyres (deformimi, shtremberime te fytyres)
19.Dhimbje koke pa shkak
20.Shfaqja e disa pullave ne lekure
21.Dhimbje e kokes pa shkak
22.Rrjepja e lekures ne sqetull dhe ne auret
23.Nuk i rrihet ne shtepi sidomos ne kohen e akshamit, jo optimist e probleme te tjera
24.Semundje te renda dhe te njepasnjeshme dhe doktorret nuk gjejne shkaqe.
25.Mos efekti i ilaçeve
26.Buburrecat , milingonat ne shtepi pa shkak, edhe ne vendin e punes…
27.Te qarit e femijes kur vete ne nje shtepi tjeter edhe kjo pa shkak.

SHERIMI (ME LEJEN E ALL-LLAHUT)

Ilaçi per marrjen me sy

1.Per personin qe merr mesysh (ai i cili e shkakton marrjen mesysh)
2.Per personin qe merret mesysh (atij te cilit i shkaktohet demi sepse e kane marre mesysh)

1.Per personin qe merr mesysh
Personi qe merr mesysh, duhet te ruhet dhe te lutet per miresi, begati dhe mbi te gjitha duhet te thote vazhdimisht MASHA-ALL-LLAH per shumicat e gjerave qe shikon, ti beje lutje ALL-LLAHUT qe mos ti shkaktoje gje njerezve dhe te lexoj shume kur’an dhe te mendoje per ahiretin.
Te jete i kenaqur me caktimin e ALL-LLAHUT , te ruaj shikimin, gjuhen , ti kendoje vetes ose dikush tjeter, e nese nuk gjen sherim te rri mbyllur ne shtepi dhe ketyre i jepet ç’ka i duhet per e jetuar.

2.Per personin i cili merret mesysh.
Si te ruhet ?
Te kerkoj vazhdimisht mbrojtje tek All-llahu , strehim tek AI, veçanerisht kur takon nje njeri i cili njihet per kete gje. Ti mbuloje miresite qe i ka dhene All-llahu.
Uthmani r.a ka per nje femije te bukur dhe i tha;
I nxini pak mjekrren ketij femije me qellim qe te shpreqendrohen syte nga bukuria e tij.
Te mbrohet me format E NJOHURA NE ISLAM duke permendur All-llahun dhe duke bere dhikrin e mengjesit dhe te mbremjes.
Te thuhet fjala BISMILAH ne ç’do veprim.
Profeti sel All-llahu alejhi we selam ka thene: “Pengese (per te pesuar), MBUROJE, eshte fjala Bismilah”

Keto nuk duhen lene asnjehere pa u bere
Kendimi i suereve:
Ihlas, felek , nas, El-Bekare.
Fshehja e miresive eshte pune e te mençurve, NUK tregohen detajet dhe lavderimet.
Te mjafton te thuash ELHAMD-DULILAH pa treguar detaje qofte edhe pse je ne prani te te afermve.
Kujtoni ketu historine e jusufit alejhi selam, endrra qe ai pa dhe zilija qe paten te vellezerit per te, zili e cila i shtyu te benin ate qe bene..
Kujtojm bijte e ademit alejhi selam, te paret tani, cili ishte shkaku qe u vrane midis tyre ?
Zilija, hasedi.

Qellimi eshte qe ne te tregohemi te kujdesshem.
Sadakaje dhe permendja e All-llahut ne çdo miresi.
P.sh rasti i karunit , e mori mesysh veten duke thene qe kjo pasuri eshte nga vete une, dhe per te dhene nje shembull te kundert me kete, pra SI DUHET TE VEPROHET kemi shembullin e sulejmanit alejhi selam kur i sollen fronin e belkises dhe ai tha :
“Kjo eshte prej miresise se ALL-LLAHUT , pra e falenderoi ALL-LLAHUN”
Lutja e ALL-LLAHUT per miresi, dhe te largohesh nga çuditja me veten tende.

 

 

 

KURIMI DHE ILACI

1.Te lahesh me ujin e abdesit te personit qe te ka marre mesysh, dhe kjo kur dihet personi apo kur dyshohet, dhe kjo eshte kura me e mire dhe me efekt me te forte.

SHPJEGIMI
Marrja e abdesit duhet te jete normale, njelloj sikur merr abdes per namaz, pastaj pjesa e gjunjeve (mesi i pantallonave) te shtrydhen duke u munduar qe mos te humbi as nje pike uje nga abdesi, e pastaj i hidhet te semurit PA e ditur i semuri se ç’fare po i behet, dhe mbas ketij veprimi ena qe ka pasur ujin e abdesit kthehet permbys, gje qe tregon ndryshimin e gjendjes.
Ne disa transmetime thuhet qe te pihet pak…

2.Te marresh diçka nga rrobat qe jane prekur nga djeresitja e tij e dhe kjo te hidhet ne uje dhe pastaj te semurit i hidhet (nga pas) e te pije pak nga ai uje.

URDHER i Profetit sel All-llahu alejhi we selam, eshte qe kur e dime personin qe na ka marre mesysh, e kemi obligim qe te shkojm tek ai dhe ti kerkojm ujin e abdesit, dhe ai e ka obligim te na e japi.
Mos te bejm si injorantet!!
“Ti dyshon tek mua?” (ky lloj veprimi eshte shume gabim pasi siç e sqaruam me pare , mesyhi eshte shume kritik dhe i forte dhe personi mund te marri mesysh dhe nuk e kupton qe e ka bere)
Neqoftese ndodh ky veprim atehere te marrim dicka nga mbetja e ngrendja ose pija e tij duke e marrur kete duke e futur ne uje (uji duhet te kendohet) dhe duke u lare me te e duke e sperkatur shtepine.

KUR NUK DIHET

Lutja duaja midsi tjee dhe All-llahut nuk ka perde, ti lutesh ALL- qe te veri ne dijeni se kush te ka marre mesysh, dhe mos te nderpresesh duane deri sa te shfaqet ne nje menyre apo nje tjeter, psh ne enderr (ketu kujdes , duhet bere dallimi i endrrave nga shejtani dhe nga ALL-LLAHU)
Lutje dhe vetem lutje eshte arma me e forte, forma e lutjes eshte duke ngritur duart larte e duke i kerkuar ALL-LLAHUT se ku mund te kete ndodhur e duke e shprehur ne lutje per personin qe mund te kete marre mesysh.
Ndodh qe perseri kur lutesh e ndjen efektin e i fillon shqetesimi si psh n, ne shkolle, ne rruge etj.

Te gjejme anen se nga na ka ardhur mesyhi (detyre)
Shkak shume rendesishem eshte kur’ani famelarte me suret el-fatiha, ihlas, felek nas, bekare.
Ilaçi me i forte ne kuran per gjetjen e mesyhit.
Leximi i kur’anit do tja nxjerri gjithçka qe ai mund te kete, me te specifikuarat jane , EL-fatiha ,ihlas, felek,nas,ajetul-kursij, surja bekare ose 2 ajetet e fundit te kesaj sureje.
Dhe perzgjidhen ajete qe bejne fjale per syrin, mesyshin , hasedin ose qe nenkuptohet ne ajet.
Ka thene iben tejemije, iben kajim el xheuzije ajetet e qetesise;
Kur mundohemi shume me leximin e ketyre ajeteve ku permendet qetesia,
7 gjethe sidri treten dhe te lexohet kur’an
Njeriu ndikohet kur vjen ajeti i pershtatshem qe ben fjale per te.

Mbrojtja me duane,
Eudhu bikel-limatil-lahi-ttamati min sherri ma halak, (gjindet tek mburoja e mmuslimanit ,faqe 107) dhe lutje nga personi qe eshte marre mesysh, duke perfshire ketu edhe gjerat qe nuk te shkojne mire ne shtepi.
Mund te ndodhi edhe kurimi me mjekesi, por ilaçi duhet te jete HALLALL dhe jo HARRAM, perdorimi i juit te zemzemit, ka efekt per qellimin qe e pi, vaji i ullirit per pirje e lyerje te gjithe trupit, mund te perdoret edhe i kenduar me mire inshallah) me kendim ajetesh kur’anore, pastaj mund te perdoret edhe mjalti apo fara e zeze.
Perdorimi i fares se zeze duke e zjere dhe thithur abullin, simptomat do jene e vjella, dalje jashte, ngushtim i kraharorit dhe lehtesim.
Perdorimi i fares se zeze duke u zier dhe duke thithur avullin perdoret edhe per dhimbjen e kokes.
Gjethe sena; shermi per ç’do lloj semundje (kujdes te perdoret nga pak sepse te krijon heqje barku) Te zihet dhe te puhet kur ka Epilepsi, dhimbje koke.
Kemi edhe sherim me djegje, merret nje shufer hekuri dhe e nxehim dhe preket trupi ne zona te caktuara, ( kjo te aplikohet vetem nga persona kompetent)
Profeti Muhamed sel All-llahu alejhi we selam ka thene:
“All-llahu e ka fshehur sherimin ne tre gjera.
1-hixhama (kupa)
2-Mjalti
3.Shufra e nxehte kur nuk ka mundesi per zgjidhje tjeter.
Hixhama eshte sherim per ç’do lloj semundjeje.
Profeti Muhamed Sel ALL-LLAHU alejhi we selam ka thene, me ka lajmeruar Xhibrili alejhi selam se hixhama eshe shume e mire.
Kur resulullahu u ngrit ne qiell , melaiket e Zotit i thoshin, O Muhamed sel All-llahu alejhi we selam, urdheroje umetin tend ta beje hixhamen, dhe kjo i ndodhi ne te 7 qiejt.
Ka miresi shume te medha dh e ne raste kanceri e semundje te tjera te pasherueshme.
Te vjellurit liron stomakun dhe e forcon, semundje e nje kohe te gjate, paraliza, dobi per hepatitin B, (verdhza ne gjuhen e popullit) . Eshte mire te behet 2 here ne muaj dhet te jesh esull ne mengjes.

Te NDALUARAT PER KURIM!
Sepse perbejne shirk, kufr, qofshin keto per te ruajtur ose per sherim, eshte e njejta gje.

1.Hajmalite (nuska)
2.Hurdhra qep
3.Jashtqitja e qenve
4.Syri i korbit
5.Piktura fotografi me sy
6.Figura tek shtepite, /varja e kukullave neper mure te shtepive
7.Ngjyra blu
8.Pjese lekurash kafshesh.
9.Copa ari, (forma e zinxhirit)
10.Tymosja e njeriut (psh me mish derri)
11.Copa metali, larja me urine ose pirja.
12.Vajtaja tek magjistaret, fallxhoret, varre ,tyrbe teqe, SHIRK KURFR!

 

 

 

Keshilla

Keshilla per burrat.
1.Meso mre fene e All-llahut se je pergjegjes per familjen tende.
2.Behu shembull i gjalle per familjen
3.Te jeni te kenaqur me caktimin e All-llahut
4.Te mos shprehni hidherim per gjendjen.
5.Permendje e All-llahut
6.Mos u sill me mendjemadhesi kundrejt vellezerve musliman.
7.Mendjemadhesia , dere e rrezikshme (kujto per ç’fare u debua iblisi alejhi lanet nga meshira e All-llahut)
8.Shoqerohu me njerez te mire dhe jo me ata qe te kane zili (smire)
9.Mbro veten tende, bashkeshorten, femijet duke i bere rukje me sunet. (ihlas, felek, nas)
10.Sadaka e rrjedhshme.

Per motrat muslimane.
1.Je me e prekur nga syri dhe hasedi (dhe femijet)
2.Meso mire fene (kufinjte) e All-llahut
3.Mos dil nga shtepia jote pa nevoje dhe jo e zbukuruar. Kur ti del , shejtani te ndjek nga pas!
4.Vish hixhabin
5.Ruhu nga veshjet qe e tregojn trupin tend.
6.Ruhu nga hixhabe te qendisura
7.Mos vish taka qe bejn zhurme dhe ndryshojne ecjen tende.
8.Mos u parfumos.

Profeti Muhammed sel All-llahu alejhi we selam ka thene:
“Veprimi i lyerjes me parfum kur del nga shtepija dhe taka qe bejne zhurmen, eshte nje prej llojeve te imoralitetit”
Sa e sa gra qe shkojne ne festa te ndryshme e kthehen me sy e magji.
Xhindi thote; e kam pare ne nje vend kete grua ose vajze e hyra ne te se e pelqeva.
9.Mos u zbulo midis grave
10.Mos i zbulo floket tek ato gra qe qe i tregojne meshkujve te tyre
11.Ruhu nga tubimet e harramit! (keto tubime jane ato tubime ku ka thashetheme, pergoime, ku flitet per te metat apo veprat e “keqia” te te tjereve) KUJDES.
12.Mos u mburr, mos u lavdero
13.Ruaje gjuhen tende dhe mos trego sekretet e shtepise, te te afermve e jo me te te tjereve.
14.Kendoi vetes tende, dhe lyhu vazhdimisht me vaj ulliri.
15.Kujdes nga deshirat (epshet)
16.Mos e bej veten tende pre te hasedeve dhe shikimeve
17.Kujdes se merr mesysh veten, duke nderruar rrobat apo duke u pare ne pasqyr, (kjo vlen edhe per ne vellezer musliman)
18.Mos e merrni lehte dhe as me shaka
19.Te kenaqeni me ato ç’ka ju ka dhene ZOTI juaj
20.C’do gje tek kjo bote eshte e pavlere dhe tek ALL-LLAHU nuk ka vlere as sa karhu i nje mushkonje.
21.Sa me shume dhikr, Subhanallahil adhim we bihamdihi (nje peme ari ne xhenet inshaAll-llah)
22.Mos u genje nga njerezit qe kane miresi ketu ne dynja.

/xhamitetiranes/