Segunda-feira, 5/12/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
No Data

Luleshtrydhet(dredhëzat) dhe qershitë “fantastike” !!

Luleshtrydhet(dredhëzat) dhe qershitë “fantastike” !!

qershia dhe dredheza

Luleshtrydhet kanë shije të mrekullueshme dhe pak kalori – 100 gr.luleshtrydhe përmbajnë vetëm 30 kalori. Këto fruta përbëjnë një burim vitaminash C.

Roli biologjik i kësaj vitamine është tejet i rëndësishëm për organizmin, sidomos për ata persona që pijnë duhanin. Kjo ndodh sepse nikotina ka aftësinë të eleminojë veprimtarinë e vitaminës C në organizëm.

Luleshtrydhet gjithashtu ndihmojë në sistemin tretës dhe sidomos zorrët.

Qershia është një nga frutat më të dashura të stinës së verës e cila përmban gjithashtu pak kalori – 100 gr. qershi përmbajnë vetëm 72 kalori.

Qershitë janë mjaft të njohura për vetitë e tyre diuretike, duke ndihmuar kështu organizmin të lehtësohet prej toksinave. Mjaft persona ziejnë bishtat e qershive për ti përdorur si çaj diuretik.

Këto fruta, ashtu si edhe luleshrtydhet, përmbajnë acide të cilat luftojnë mundësinë e shfaqjeve të tumoreve në të ardhmen.