Quarta-feira’, 22/3/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
No Data

Luleradhiqja ose Taraxacum officinale ka sherbyer si ushqim për mijëra vjet me pare dhe përdoret për të trajtuar aneminë, ekzemën, problemet e lëkurës, çrregullime të gjakut, dhe depresioni

Luleradhiqja ose Taraxacum officinale ka sherbyer si ushqim për mijëra vjet me pare dhe përdoret për të trajtuar aneminë, ekzemën, problemet e lëkurës, çrregullime të gjakut, dhe depresioni

Luleradhiqja ose Taraxacum officinale, është një ushqim i shkëlqyer dhe cdo person mund te gjeje perdorim te saj ne mjekësine bimore. Luleradhiqe është një burim shumë i pasur i beta-carotene, vitaminë A, vitaminë C, fibra, kalium, hekur, kalcium, magnez, zink, dhe fosfor. Kjo është një bime e mirë për të marrë vitamina B komplekse, gjurmë mineralesh, natrium organike dhe madje vitaminë D. Luleradhiqe përmban proteina dhe hekur shumë më shumë se spinaqi. Ajo ka sherbyer si ushqim për mijëra vjet me pare dhe përdoret për të trajtuar aneminë, ekzemën, problemet e lëkurës, çrregullime të gjakut, dhe depresioni. Gjethet luleradhiqe gjithashtu mund të gjenden te freskëta në disa tregje të ushqimit të shëndetshëm ( mos ju duken gjethet e saj pak si rukola??).

Ndihme per tretje – Luleradhiqe vepron si laksativ i butë që nxit tretjen, stimulon oreksin, dhe balancon bakteret natyrore dhe të dobishme në zorrë.
Ndihme veshkave – është një diuretik që ndihmon veshkat duke larguar mbeturinat jashtë, kripën dhe ujin e tepërt. Pengon rritjen mikrobike në sistemin urinar.
Ndiihme mëlçise – Luleradhiqe ka treguar qe përmirëson funksionin e mëlçisë duke hequr toksinat dhe duke rivendosur ekuilibrin e elektroliteve.
Shume antioksidantë – Çdo pjesë e ‘uzinës’ luleradhiqe është e pasur me antioksidantë që parandalojnë dëmtimin e radikaleve te lira në qeliza dhe ADN, ngadalëson procesin e plakjes në qelizat tona.
Anti – kancer – Luleradhiqe vepron kundër kancerit për të ngadalësuar rritjen e qelizave te saj dhe parandalimin e përhapjes se saj. Gjethet janë veçanërisht të pasura me antioksidantë dhe phytonutrients si luftarake te qelizave kancerogjene.
Ndihme diabetikeve – Studimet e fundit të kafshëve tregojnë se luleradhiqe ndihmon në rregullimin e sheqerit në gjak dhe nivelin e insulinës.
Ndihme ne presionin e lartë te gjakut – Si nje diuretik, lulerradhiqe nxit urinim i cili pastaj ul presionin e gjakut. Fibrat dhe kaliumi në luleradhiqe ndihmojne ne rregullimin e presionit të gjakut.
Ndihme per kolesterolin – Studimet e kafshëve kanë treguar që luleradhiqe ul nivelet e kolesterolit.
Ndihme ne fshikëzen e tëmthit – Luleradhiqe rrit prodhimin biliare dhe redukton inflamacionin e tëmthit dhe bllokimet ne te.
Ndihme ne inflamacion – Luleradhiqe përmban acidet esenciale yndyrore dhe phytonutrients që reduktojnë inflamacionin ne të gjithë trupin. Kjo mund të lehtësojë dhimbjen dhe ënjtjen.
Rrit sistemi imun – Studimet e kafshëve gjithashtu tregojnë se luleradhiqe nxit funksionin imun dhe lufton largimin e mikrobeve dhe kërpudhave.
Gjethet luleradhiqe, lulet dhe rrënjët janë të gjitha të ngrënshme. Ata kanë një shije paksa të hidhur por qe ndikon ne alkalinizimin e trupit tone. Gjethet perdoren per te bere sallate. Luleradhiqe është konsideruar në përgjithësi i sigurt di ushqim dhe ne nivelet medicinale. Shtatezanat nuk duhet ta perdorin ndersa disa njerëz mund të kenë reaksione alergjike në luleradhiqe.

Si ta perdorni?

– Caj nga petalet : Merrni vetem kokat e luleve te fresketa, por edhe te thata, largoni te gjitha petalet nga baza e lules (8-10 lule) dhe thjesht hidhini ne caj per t’i zjere. Pas 15 minutash kullojeni dhe pijeni si caj te ngrohte ose te ftohte. Mjalte sipas deshires.
– Luleradhiqe te skuqura : Thjesht skuqini me pak vaj ulliri kokat e luleve, kripe, rigon, piper dhe nje kokerr veze. Shije e cuditshme, por me shume vlera ushqyese.
– Me lengun nga trupi i saj mund te lyeni lyrthat cdo dite per t’u larguar.
– Mund te thani rrenjet per disa dite, pritini ne njesi te vogla, shpelajini mire me uje, thahen ne diell dhe pijini si caj.