Segunda-feira, 2/8/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Lule AKJA (Helichrysum arenarium).

Lule AKJA (Helichrysum arenarium).

akja
Lulet e akes permbajne karoten, vitamine C, substanca te hidhura e tanike, pak esence etj. dhe kane veti bakteriostatike, te nxitin prodhimin e temthit, urinimin, veti spazmolitike. Ato rekomandohen per te shtuar rrjedhjen e temthit dhe per te tretur guret e fshikezes se temthit, lulet e akes perdoren gjithashtu ne semundjet e rrugeve te frymemarrjes dhe per te nxitur urinimin .Lulet e akes duke i kombinuar me pelinin e me bishtamith, behet me e efektshme per prodhimin e temthit.

Pergatitja dhe Perdorimi :

Nje luge kafeje me bimen hidhet ne nje ene ku shtohet nje gote uje qe valon, ena mbulohet me kapak dhe lihet ne qetesi 15 minuta.
Caji kullohet , pihen 1 deri 3 gota te tilla ne dite para buke per 10 dite.

(Visited 1,028 times, 1 visits today)
Top