Segunda-feira, 27/3/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
No Data

Logjika do u fshihet njerezve te asaj kohe,do vriteni njeri me tjetrin

Logjika do u fshihet njerezve te asaj kohe,do vriteni njeri me tjetrin

Ebu Musa el Esh’arij (Allahu qofte i kenaqur me te) percjell duke thene: I Derguari i Allahut (alejhi selam) na tregonte se para Kijametit do te ndodhe Herxh. E pyeten: Cfare eshte Herxhi? Ai tha: Genjeshtrat dhe vrasjet. I thane: Me shume se po vritemi tani? Profeti tha: Nuk kane per tu vrare jobesimtaret, perkundrazi do vriteni njeri me tjetrin, derisa njeriu te vrase fqinjin, vellain apo xhaxhain e vet. Ata thane: Subhanallah! (Ate kohe) Do jemi te logjikshem? Ai tha: Jo, logjika do u fshihet njerezve te asaj kohe, derisa ndonjeri nga ju do mendoje se dikush eshte i udhezuar ne dicka, por ne te vertete nuk eshte i udhezuar ne asgje.” [E percjell Ahmedi ne Musned 32/409, dhe e ka saktesuar shejh Albani ne librin “Vargu i haditheve te sakta”].