Terça-feira, 17/5/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Llojet e infeksioneve të lëkurës dhe shkaku i tyre

Llojet e infeksioneve të lëkurës dhe shkaku i tyre

Ndërsa lëkura jonë luan një rol të rëndësishëm në mbrojtjen nga infeksionet, ajo është gjithashtu e ndjeshme ndaj shumë llojeve të infeksioneve.
Llojet e infeksioneve të lëkurës që mund të hasni:
• Sulme bakteriale: celuliti, impetigo dhe infeksionet stafilokoku
• Sulmi viral: herpes, lytha, dhe plagë të thata / herpes
• Sulmi kërpudhor: kruajtja, këmbët e atletit, infeksionet e mykut
• Infeksione parazitare: morra dhe zgjebe

Lëkura është organi më i madh në trupin tonë. Si një barrierë mbrojtëse nga bota e jashtme, ajo mban lëngje në mënyrë që të mos dehidratoheni. Ajo mban temperaturën e trupit tuaj, e bën vitaminën D dhe i strehon të gjitha ato mbaresa nervore që ju ndihmojnë të kuptoni gjëra të tilla si të ftohtit, nxehtësia dhe dhimbja.

Disa infeksione bakteriale që mund të sulmojnë lëkurën tuaj përfshijnë:
1. Celuliti
2. Impetigo
3. Infeksionet e stafilokokut
4. Herpes
5. Lythat
6. Herpes

Pasi ta keni kapur këtë virus, ai ka tendencë të qëndrojë në trupin tuaj për gjithë jetën kështu që nuk ka shërim për këtë gjendje si të tillë dhe mund të shohësh që simptomat zhduken herë pas here.
Mjetet natyrale si vitamina E, vaj limoni antiviral ose balsam limoni gjithashtu mund të jenë të dobishme.

7. Dregëza
8. Këmba e atletit
9. Infeksionet e mykut
10. Morrat
Vaji Neem mund të funksionojë edhe kundër zgjebjes.

Burimi: Curejoy
©gatuajshendetshem/a.c./

(Visited 467 times, 1 visits today)