Sábado, 13/8/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

llaci me i mire per stresin eshte besimi

llaci me i mire per stresin eshte besimi

Qetesia dhe siguria shpirterore eshte nje ndjenje qe te fal qetesi, prehje dhe paqe ne shpirt ne cdo moment te jetes. Perse shoqerite moderne, pamvaresisht zhvillimit te madh ne teknologji ne te gjitha fushat e jetes, jane te paafte te krijojne nje shoqeri te sigurte?! Kohet e fundit, kane dale disa drejtime te shkencetareve ne fushen e psikologjise, te cilet po therrasin me ze te larte ne rendesine e fese per kurimin e shume semundjeve psiqike dhe nervore. Keta shikojne se besimi tek Zoti eshte nje force e jashtezakonshme qe e furnizon njeriun me energji shpirterore duke e ndihmuar te perballoje veshtiresite e jetes, dhe duke i larguar stresin e shqetesimin, ku shume prej njerezve po e perjetojne ne kohen tone, ku jeta materiale mbizoteron ne cdo gje.

William James (Amerikan): llaci me i mire per stresin eshte besimi. Allahu i Madheruar thote:“Besimtaret te cilet nuk e veshen besimin e tyre me padrejtesi, ata do te jene te sigurte dhe te udhezuar”.

Brill (analist psiqik): Fetari nuk vuan kurre nga semundjet psiqike dhe te stresit. “Ata te cilet besuan zemrat e tyre qetesohen kur permendet Allahu, a nuk eshte permendja e Allahut qetesi per zemrat?”

Nehri Link (Amerikan):Ata te cilet frekuentojne faltoret e adhurimit, gezojne nje personalitet me te forte dhe me te mire se sa ata qe nuk kane fe dhe nuk i kryejne adhurimet. “Kush ben pune te mira mashkull ose femer qofte dhe ai eshte besimtar, Ne do ta ringjallim me nje jete te mire pastaj do ta shperblejme me me te miren qe kane punuar”.

Aleksis Kareel ne Librin e tij “Largoje stresin dhe fillo jeten”, thote:“Ata te cilet nuk dine te shpetojne nga stresi, vdesin ne moshe te vogel.

Reders Dyjust: Falja dhe lutja jane burimi i energjise me te forte qe mund te perfitoje njeriu.

Tomas Hyslon: Falja dhe lutja jane mjeti me i mire qe kam njohur deri tani per te mbizoteruar qetesia ne zemer dhe paqja ne sistemin nervor. Pejgamberi Muhamed alejhi selam i thonte Bilalit kur vinte koha e faljes: “Na qeteso me faljen o Bilal”.

Doktori Francez Aleks Kareel thote: “Falja te dhuron nje aktivitet shpirteror ku mund ti sheroje shume shpejt disa te semure ne vendet e pelegrinazhit ose faltoret. Pejgamberi alejhi selam ka thene: “Nese zemerohesh merr avdes”. Marrja e avdesit ka nje ndikim fiziologjik duke ndihmuar ne largimin e tendosjes se muskujve dhe lehtesimin e ngarkeses fizike dhe shpirterore.

(Visited 90 times, 1 visits today)