Segunda-feira, 25/10/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

LIVE: Zgjedhjet ne Turqi

LIVE: Zgjedhjet ne Turqi

erdoani

LIVE: Zgjedhjet ne Turqi

(E PLOTËSUAR) Ora 00:25, 60,17% të kutive të numëruara


Ora: 23:30
ISTANBUL: 
AK Parti % 50.1
CHP % 41
HDP % 4.6

ANKARA:
AK Parti % 45.9
CHP % 42.2
MHP % 8.6

IZMIR:
CHP % 51.4
AK Parti % 35.2
MHP % 8

 


Ora 22:50

AK PARTI – 55 Komuna të fituara
CHP – 12 Komuna të fituara
MHP – 7 Komuna të fituara
BDP – 7 Komuna të fituara

 


Sipas rezultateve të orës 21:45, janë këto rezultate

 

AK PARTI47.82%
CHP27.53%
MHP13.47%
BDP3.6%
TJERET8.12

Qendrat e votimit janë mbyllur për zgjedhjet lokale turke dhe rezultatet e para kanë filluar të vijnë.

Deri më tani, nuk ka pasur surpriza të mëdha, pasi që partia në pushtet e kryeministrit Rexhep Tajip Erdogan është duke prirë me vota në të gjithë vendin.

Rivali më i afërt  i partisë AK, CHP, nuk ka arritur të rrëzojë partinë qeverisëse në garën e ndezur për Stamboll, ku është vlerësuar se rreth një në pesë qytetarë turq jetojnë. Si qyteti më i populluar në vend, Stambolli është konsideruar të jetë vendi më i rëndësishëm, pasi që ai pret njerëz nga shumë qytete të Turqisë.

Partia AK mori 49.4 % të votave në Stamboll me kandidat Kadir Topbas. Rivali i tij Mustafa Sarigul nga CHP mori 38,51 % të votave. Vendi i tretë i takon krahut të djathtë MHP, i cili mori 4.04 % të votave në Stamboll.

Partia AK është gjithashtu në epërsi në kryeqytetin e Turqisë, Ankara, si dhe krahinat tjera të vendit.
Në kohë reale do të sjellim rezultatet e numrimit te votave në Turqi./mesazhi/

(Visited 38 times, 1 visits today)
Top