Quarta-feira’, 18/5/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Limon dhe xhenxhefil për të hequr disa centimetra dhjamë çdo ditë

Limon dhe xhenxhefil për të hequr disa centimetra dhjamë çdo ditë

Për shumë njerëz nuk është problem pesha, sa ç’janë shtresat e dhjamit, sidomos në zonën e barkut apo tek vithet. Dhe për këtë nevojitet një trajtim special vetëm për këto zona problematike.

Por ky trajtim mund të bëhet dhe në shtëpi, si një opsion parësor, pasi siç shihet rëndom femrat kryesisht po u drejtohen klinikave të specializuara për këtë.
Ajo çka ju nevojitet është thjesht limon dhe xhenxhefil.

Në fillim prijeni xhenxhefilin dhe limonin në kube. Hidhni në një enë ujë të vakët dhe shtoni xhenxhefilin e prerë në kube për të qëndruar ashtu një kohë.
Në këtë proces më rëndësi ka uji në të cilin ka qëndruar xhenxhefili, një përbërës i jashtëzkonshëm për ndikimin në shëndetin e njeriut.

Pasi xhenxhefili të ketë qëndruar në ujë për disa orë, nxirreni nga uji dhe vendoseni në një enë.
Pastaj shtoni akullin dhe lëngun e xhenxhefilit.

Priteni limonin dhe shtoni sipër përzierjes (masës) dhe akullit. Dhe lëngu është i gatshëm!
Kjo pije do t’ju ndihmojë që t’i hiqni qafe tepricat e dhjamit deri në 2,5 cm në ditë nëse e konsumoni çdo ditë.
Nëse përgatisni sasi më të madhe, ruajeni në frigorifer./shije.al

(Visited 129 times, 1 visits today)