Quinta-feira, 18/8/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Lëngu që ndalon gërhitjen dhe apnean e gjumit!

Lëngu që ndalon gërhitjen dhe apnean e gjumit!

Njerëzit që gërhasin, të gjithë e njohim nje. Ndoshta është një nga prindërit tuaj, një vëlla, një partner, një mik … ose ndoshta ju jeni Nëse jeni duke kërkuar në mënyrë të dëshpëruar një mënyrë për të ndihmuar shokun tuaj të flejë pak më shumë në heshtje gjatë natës, ose po përpiqeni të heqni qafe zakonin tuaj gërmues, kemi lajme të mrekullueshme. Ju mund të zvogëloni gërhitjen duke praktikuar një dietë të shëndetshme dhe duke hedhur poshtë një lëng shtëpiak përpara shtratit!

Një nga fajtorët kryesorë që kontribuon në gërhitje është mukus i tepërt. Sipas Edukimit të Gjumit, çdo gjë që ju pengon të keni frymëmarrje përmes hundës mund t’ju shkaktojë gërhitje, duke përfshirë kongjestion dhe alergji. Apnea e gjumit ndodh kur ajrosja bllokohet në mënyrë të përsëritur, duke kufizuar sasinë e ajrit që arrin mushkëritë, duke shkaktuar që frymëmarrja të ndalet gjatë gjumit.

Nëse jeni në mesin e 45% të të rriturve që gërhijnë të paktën herë pas here, shmangia e ushqimeve të caktuara në mbrëmje mund të ndihmojë në reduktimin e ngritjes së mukusit që ngushton kalimin tuaj të ajrit dhe parandalon ose ulet ndjeshëm gërhitja. Nëse nuk zotëroni një shtrydhëse frutash, mund të jetë koha për të investuar në një. Gjithnjë e më shumë njerëz po fillojnë të bashkohen me çmendurinë e lëngjeve, dhe bare të lëngjeve po shfaqen në të gjithë vendin. Nga lengu I frutave dhe perime, ju jeni duke I siguruar që trupi juaj është duke marrë të gjitha ushqyesve që I duhen.

Nëse dëshironi të eliminoni gërhitjen, shmangni këto ushqime, veçanërisht në mbrëmje:

• Produktet e qumështit
• Cokollate
• Ushqime të fërguara
• Ushqime të përpunuara
• Miell dhe Produkte Sheqeri
• Alkooli
Pirja e duhanit dhe ngrenia e një vakti te rëndë para shtratit gjithashtu mund t’ju bëjë të gërhisni më shumë, dhe më fort se zakonisht. Duke shmangur këto ushqime, ju mund të ndihmoni në parandalimin e mbingarkesës së hundës dhe të mbani një rrugë ajrore të qartë për të zvogëluar gërhitjen ose eliminuar plotësisht.
Disa orë para shtratit, pini një gotë me lëngun e lëngjeve më poshtë për të ndihmuar në eliminimin e mukusit të tepërt për një natë pa gërhitje;
Perbërësit

1/4 e limonit
1 copë xhenxhefil
2 mollë
2 karota

Pergatitja:
Hidhini të gjithë përbërësit së bashku dhe përzieni!
Pini disa orë para se të shkoni në shtrat.
Përmbajtja e lartë e vitaminës C në limon mund t’ju ndihmojë të shkundni një të ftohtë në renë, dhe pirja e më shumë lëngjeve ndihmon në mukusin e hollë dhe në sinuset e mprehta.
Një përbërës tjetër në përzierjen – xhenxhefil – është përdorur për shekuj për të trajtuar një sërë sëmundjesh. Kjo mund të ndihmojë në zbutjen e presionit dhe dhimbjes për shkak të problemeve të sinusit. Lëngu i mollës dhe karrota betohet nga disa për të ndihmuar në hapat e hundës të qartë dhe për të bërë një gjumë më të mirë të natës. Ju duhet të provoni këtë pije.

eyeopening.info
©gatuajshendetshem/ Përktheu: Edlira H./

(Visited 488 times, 1 visits today)