Terça-feira, 7/7/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

LËNGU QË E LUFTON INFLAMACIONIN VIRUSËT DHE FTOHJEN!

LËNGU QË E LUFTON INFLAMACIONIN VIRUSËT DHE FTOHJEN!

LËNGU QË E LUFTON INFLAMACIONIN VIRUSËT DHE FTOHJEN!

Trajtoni ftohjen, gripin dhe inflamacionet natyrshëm.

Nevoiten:

4 Limona
8 cm xhenxhefil I freskët
4 karafil hudër
4 cm turmerik të freskët ose 5 gr turmerik pluhur i bluar
2 spec i kuq djegës
Të gjitha i hudhni në shtrydhëse frutash dhe përfitoni nga lëngu i mrekullueshëm.

Këshilla:

Ju rekomandojmë të përfshini xhenxhefil në pothuajse çdo lëng që përgatisni dhe patjetër të paktën një herë në ditë.
Kombinimi i tillë është shumë i fuqishëm ndikon në detoksifikimin, ngrohjen kur ndjeni ftohët, sistemin imunitarë, tek inflamacionet dhe është jashtëzakonisht i dobishëm për organizmin në tërësi.
Xhenxhefili gjithashtu është përdorur për shekuj në mjekësinë kineze dhe indiane, ka veti të fuqishme antioksiduese që nxit qarkullimin e gjakut dhe zvogëlon inflamacionin.

Limoni është i pasur me Fibra, vitamin C, zink, magnez, hekur, calcium, vitamin B – kompleks, përmbënë lëndë antioksiduese që luftojnë tumoret, jep energji, ndikon tek simptomat e ftohjes dhe gripit, infeksionet e fytit, përmirëson tretjen, redukton toksinat , lufton stresin.

Bima turmerik – Corcuma longa është studiuar shkencërisht për aftësinë që ka për të parandaluar plakjen e parakohshme, për të zvogëluar depresionin, për të menaxhuar artritin reumatik, rregullon sheqerin në gjak dhe për të vepruar si një ilaç kundër dhimbjes.

Hudhra është një antibiotik dhe antimykotik, vret këpurdhat natyrshëm në organizmin tuaj, i jep përfitime imunitetit dhe është një antioksidant i fuqishëm që ndihmon në neutralizimin e radikalëve të lira në trup.

Speci i kuq është shumë detoksifikues dhe mund të përdoret për të ndihmuar tretjen, duke përfshirë stomakun e shqetësuar, gazërat e ngadalshëm të zorrëve, ndalonë dhimbjen e stomakut, përmirëson qarkullimin e dobët të gjakut, kuagullimin e tepruar të gjakut, uljen e kolesterolit të lartë dhe parandalimin e sëmundjeve të zemrës.

Hidhni këtë kombinim përmes shtrydhësit në lëng frutash dhe pini para se të sëmureni cdo ditë nga një gotë të paktën, sidomos gjatë ndërrimit të stinëve dhe kur ndiheni të stresuar ose të lodhur.

Ruani shëndetin dhe sistemin imunitarë, mos prisni derisa të jetë tepër vonë dhe pastaj të merrni përsipër ilaqe kimike për të trajtuar simptomat.
Ushqimi është parandalim dhe është preventiva më e mirë për shëndetin tuaj.

Shëndeti është pasuri, ruajeni

(Visited 248 times, 1 visits today)
Top