Terça-feira, 17/5/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Lëngu për rritjen e nivelit të hekurit në gjak!

Lëngu për rritjen e nivelit të hekurit në gjak!

Niveli i hekurit në gjak e pakëson rrezikun nga shfaqja e droçkave në gjak, sulmin në tru dhe atë në zemër, por hekuri është i nevojshëm edhe në krijimin e hemoglobinës që e transmeton oksigjenin nëpër qeliza në organizëm.
Përbërësit:

1 panxhar;
1 mollë;
2 karota;
gjysmë ene brokol;
2 gjethe të lakrës jeshile.

Panxhari është i pasur me fitokemikale që pastrojnë organizmin, ndërsa vitaminat C veprojnë si antioksidues. Mollët këtij lëngu i nevojiten t’ia dhurojnë ujin. Karota kënaq nevojat ditore me vitamina A, kalcium, duke ulur kolesterolin në gjak. Lakra jeshile posedon vitamina K, vitamina C dhe vitamina E. Brokoli përmban luteinë, fibra dietale, vitamina B.
Përgatitja:

Artikujt pastrojini në ujë të ftohtë. Panxharin dhe karotën qërojini dhe prejini në rriska, sikurse edhe mollën. Gjethet e lakrës jeshile dhe bokolin copëtojini. Të gjitha perimet i përzieni në blender dhe lëngu që ju furnizon me hekur është i gatshëm.femina.al

(Visited 512 times, 1 visits today)