Terça-feira, 5/7/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Lëngu i Aronisë

Lëngu i Aronisë

aronija shqip

Lëngu i Aronisë përgatitet nga shtrydhja e frutave të pjekura të Aronisë. Që të përfitohet gjysëm litre lëng, duhet të shtrydhen rreth 1830 kokrra frute të Aronisë apo rreth 1,8 kg fruta. Lëngu është pasterizuar butësisht, pa shtimin e ujit, sheqerit, ngjyruesve, konservuesve dhe aromatizuesve. I gjithi është natyral 100%. Rekomandohet që të merret në mëngjes përpara ushqimit 0,3-0,5 DL.

Lengu i Aronisë, i njohur për vetitë e tij shëruese, është vërtetë një thesar i elementëve mineralë, vitaminave dhe substancave biologjikisht të vlefshme dhe me efekte antioksiduese.

 

(Visited 490 times, 1 visits today)