Sábado, 1/10/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Leblebia rekomandohet për stresin mendor dhe përdorimin e kompjuterëve, studentët me aktivitet të jashtëzakonshme intelektuale

Leblebia rekomandohet për stresin mendor dhe përdorimin e kompjuterëve, studentët me aktivitet të jashtëzakonshme intelektuale

(Leblebia,çiçrra)

Bimë bishtajore, plotë me proteina. Farat për zierje apo shtimin e perime të tjera për përgatitjen e ushqimit. Megjithatë, kërkesa më e përhapur në rajonin tonë, si pjekurinë (snacks). Qiqrra është një lloj bime nga familja e kokrra. Në vendet lindore bluhet dhe përdoret si miell,dhe nga ky miell behen pasta të vërtetë të shkëlqyeshme. Fara është e gjitha energji dhe i ka të përqendruar të gjitha materjet ushqyesve që janë të domosdoshme për rritjen e bimëve dhe të zhvillimit, por fara janë shumë të pasur në fushën e energjisë dhe në veçanti rekomandohet për stresin mendor dhe përdorimin e kompjuterëve, studentët me aktivitet të jashtëzakonshme intelektuale. Farërat në përgjithësi përmban një përqindje të lartë të fosforit, 20 herë më shumë se mishi i peshkut, i cili është i njohur për përmbajtjen e saj të lartë fosfora.Sadrži: 20% proteina, 60% karbohidrate, 5% të vajit vegjetal, 5% celulozë.

Bishtajoret në përgjithësi janë një burim i pasur i proteinave të kualitetit të lartë me aminoacidet esenciale, kështu që nuk është befasi që shërbejnë si një zëvendësim për mishin.

Ato përmbajnë shumë vitamina, me theks të veçantë ato të grupit B, sidomos acid folik, i cili është i vlefshëm për gratë shtatzëna. Janë përplot me minerale të tilla si: kalcium, magnez, hekur, zink, selen dhe fibra të tretshme dhe të patretshme.

Pas kësaj përmbledhjeje të shkurtër është e qartë se kemi nevojë për të ngrënë leblebia sa më shpesh. Në njëqind gramë përmbajnë rreth 360 kalori, 19 për qind proteina, gjashtë për qind yndyrë, 60 për qind karbohidrate, 17 g fibra dietike dhe 10.7 g sheqer.

(Visited 1,066 times, 1 visits today)