Domingo, 7/6/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

LAVANDA (Lavandula angustifolia)

LAVANDA (Lavandula angustifolia)

-Është bimë mjekësore shkurre që rritet në tokë të thatë, gëlqerore, e lartë 30-60cm, përdoren majat e lulezuara. Qaji nga lavanda përdoret për shpërlarjen e organeve të frymëmarrjes dhe inhalim, ndikon si analgjetik, anti bakterial, anti inflamator, anti spazmolitik, qetëson kokëdhimbjen, marramendjen, disponim i mirë, kundër gërqeve, shtimin e oreksit, kundër ndezjes së bronkeve, zbritjen e temperaturës, qetëson dhe rregullon punën e zemrës.
Lavanda ka veprim te gjërë në terapitë estetike dhe aromaterapeutike, dhe nëse e mbajmë bimën lavanda në shtëpi aroma e kësaj bime i largon insektet si mushkonja etj.
Lavanda është efikase nëse përzihet me bimën kamomil në pjesë të barabarta.
REÇETË: 2 luge caj ose 4 gr lavanda refuz përvëlohen me 1/2 l uj dhe lihen mbuluar 10 minuta. Përgatitet infuz dhe pihen 3 filxhana ne ditë.

(Visited 137 times, 1 visits today)
Top