Terça-feira, 20/4/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Ky `Vrasës i heshtur` në Amerikë është ende jashtë kontrollit: Ja si ta ndaloni atë

Ky `Vrasës i heshtur` në Amerikë është ende jashtë kontrollit: Ja si ta ndaloni atë

Rreth 75 milionë amerikanë, 29 % kanë hipertension, ose tension të lartë të gjakut.

Edhe ky është një faktor i madh rreziku për sëmundjet e zemrës, më pak se gjysma e të rriturve e kanë gjendjen nën kontroll.

Kontrolli i racioneve të ushqimit është një gjë shumë e vështirë, përveç të mësuarit për të kontrolluar se sa duhet ngrënë, duhet të ushtrohemi dhe të bëhet një ndryshim i vërtetë në dietë.

Nëse nuk shkoni tek mjeku ose të kontrolloni rregullisht tensionin e gjakut, jeni duke humbur informacionin jetik.

Presioni i lartë i gjakut quhet “vrasës i heshtur”, sepse nuk ka simptoma.

Ulja e tensionit të lartë përfshinë ushqimin e shëndetshëm, aktivitetin, menaxhimin e stresit, shmangien e alkoolit dhe duhanit, mbajtjen e një peshë të shëndetshme dhe kujdes sasinë e kripës.

Një arsye pse është e vështirë të kontrollohet presioni i lartë i gjakut është sepse këto janë të vështira për t’u zbatuar.

Problemi rritet me moshën, mbi 63 % të atyre që kishin mbushur 60 vjeç kishin tension të lartë. Por shkak për këtë janë, historitë familjare dhe stresi i përditshëm i jetës.

Burimi: today
©gatuajshendetshem/a.c./

(Visited 191 times, 1 visits today)
Top