Segunda-feira, 16/5/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Ky sapun me majdanoz i pergatitur ne shtepi, mund të heqi njollat e erreta dhe puçrrat e fytyres! Provojeni

Ky sapun me majdanoz i pergatitur ne shtepi, mund të heqi njollat e erreta dhe puçrrat e fytyres! Provojeni

Ne të gjithë i dimë përfitimet e majdanozit dhe sa i dobishem është për shëndetin tonë.
Majdanozi përdoret gjerësisht në prodhimin e produkteve te kozmetikës natyrore, sepse ai ka një reputacion të madh në aspektin e pasurive të tij për të lehtësuar lëkurën e fytyrës në të njëjtën kohë për të eliminuar njollat e errëta që zakonisht shfaqen si rezultat i ekspozimit ndaj diellit ose me kalimin e kohës.

Lëngu i majdanozit është shumë i dobishëm për trajtimin efektiv të akneve.

Për këtë arsye ne perberjet e produkteve kozmetike shtohet ekstrakti i majdanozit.
Sapuni me majdanoz ka ne perberjen e tij gjithashtu edhe aromatike,caj te gjelber dhe mjalte,të gjitha produkte natyrore që do të kontribuojnë për të përmirësuar pamjen e lëkurës së fytyrës tuaj.

– Eliminon papastërtitë dhe qelizat e vdekura te lekures
– Redukton njollat
– Riperterin lëkurën.
– Redukton acarimin dhe inflamacion.
– Zbut simptomat e alergjive.

Le ta përgatisim në këtë mënyrë.

Përbërësit:

– ½ filxhan me majdanoz.
– ½ filxhan çaji jeshil.
– 2 lugë pluhur qumështi.
– 2 lugë mjaltë
– 2 lugë tershere
– 1 250g sapun glicerinë.
– Vendosni çajin e gjelbër dhe majdanozin në një tas dhe shtoni qumështin pluhur dhe mjaltin.
– Miksojini te gjitha me një lugë druri derisa te formoni nje paste
– Shkrini sapunin glicerinë derisa te lengezohet dhe hiqeni nga zjarri per ta miksuar me pergatitjen e meparshme.
– Derdhni përgatitjen në forma të zgjedhura (mund të zgjidhni formën tradicionale të sapunit ose të përdorni forma të tjera te ndryshme).
– Lerini sapunet të ngurtësohen për rreth dy ose tre orë.
– Sapunet e tua natyrale dhe medicinale tashmë jane gati per tu perdorur.

Disa këshilla të dobishme:

– Përdoreni atë si çdo sapun tjetër, fërkojeni me duart tuaja për të formuar shkumë dhe aplikojeni në fytyrë.
– Zonat ku keni njolla, duhet ti fshini me sapun dhe lereni të veprojë për disa minuta.
– Shpëlajeni me ujë të ftohtë dhe përdoreni atë të paktën katër herë në javë.
– Së fundi, përdorni një hidratues.
– Ky është një trajtim natyral dhe kërkon përdorim të vazhdueshëm për të marrë rezultatet e pritshme.

Burimi: /healthylife.com.com
©gatuajshendetshem/përktheu j.memeli/

(Visited 807 times, 1 visits today)