Terça-feira, 7/7/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Ky pluhur është më i fuqishëm se soda e bukës. Heq çdo dhimbje dhe shëron të gjithë trupin

Ky pluhur është më i fuqishëm se soda e bukës. Heq çdo dhimbje dhe shëron të gjithë trupin

Ka 3 gjëra që ju duhet t’u kushtoni gjithmonë vëmendje, sidomos në verë: të mbani lëkurën të hidratuar, ta mbroni atë nga dielli dhe të bëni pushim. Për fat të mirë, e gjitha kjo mund të bëhet me një përbërës të vetëm: me ndihmën e magnezit.

Magnezi është një nga mineralet më të rëndësishme për shëndetin tonë , i nevojshëm për më shumë se 300 procese kyçe në trup, prandaj duhet ta merrni atë në bazë ditore. Shumë prej jush që kanë mangësi të këtij komponenti, mund të përballen me pasoja të rënda shëndetësore.
Përfitimet kryesore të magnezit në shëndet:
Lehtëson inflacionin
Rregullon nivelet e energjisë
Përmirëson shëndetin e kockave
Nxit qarkullimin e gjakut
Ul rrezikun e diabetit
Përmirëson absorbimin e vitaminës D nga dielli
Përshpejton shërimin e plagëve

Përveç marrjes së këtij minerali përmes ushqimit, ka një mënyrë më të mirë për ta përthithur atë përmes lëkurës. Kjo metodë do të plotësojë sasinë bazë të kërkuar të magnezit (270-400 mg për burrat dhe 280-300 mg për gratë). Gjithçka që ju nevojitet është pak klorur magnezi dhe ujë.
Dr. Norman Shelley kohët e fundit ka realizuar një studim në të cilin njerëzit lyenin lëkurën me një locion magnezi. Pas një muaji, pothuajse të gjithë pjesëmarrësit kishin nivele të larta të magnezit në trupin e tyre, gjë që dëshmon se kjo metodë është një mënyrë më e mirë e përfitimit të magnezit.

Përbërësit:
½ një filxhan klorur magnezi (e gjeni në farmaci)
3 lugë gjelle ujë të vluar

Metoda e përgatitjes:
Miksoni përbërësit në një enë të vogël derisa të bëni një lloj paste. Aplikojeni në lëkurë dhe lëreni për disa minuta. Kjo pastë do t’ju ndihmojë në lehtësimin e dhimbjeve të muskujve dhe nyjeve si dhe do të përmirësojë cilësinë e lëkurës tuaj. Mund ta përdorni edhe si locion të zakonshëm trupi duke shtuar në të pak vaj kokosi.shije.al

(Visited 325 times, 1 visits today)
Top