Terça-feira, 20/4/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Ky njeri i madh ZBULON sekretin e suksesit të tij, një histori frymëzuese

Ky njeri i madh ZBULON sekretin e suksesit të tij, një histori frymëzuese

Njerëzit më të suksesshëm kanë një gjë të përbashkët: vlerësimi i tyre për leximin. Librat ishin investimi i tyre më fitimprurës.

Charlie Munger dhe Warren Buffett u bënë investuesit më të suksesshëm që Amerika ka parë ndonjëherë. Buffett ia kushton 80% të ditës së tij, leximit.

Në vitin 2007, 84 vjeçari Charlie Munger, i zbulon studentëve të drejtësisë sekretin e suksesit të tij: “Lexoni 500 faqe çdo ditë. Kështu funksionon dija. Ajo ndërtohet. Të gjithë ju mund ta bëni këtë, por jo shumë prej jush do ta bëjnë këtë. ” Në ditët e hershme të karrierës së tij, Buffett lexonte 600-1000 faqe në një ditë të vetme. Në ditët e sotme ai ende i kushton 80% të ditës së tij të leximit. Këshilla e tij për të gjithë: pa marrë parasysh se në çfarë momenti të jetës jeni, vazhdoni të mësoni, të lexoni dhe do të keni sukses.

Ndërmarrësi Elon Musk thutë se mësoi se si të ndërtonte raketa duke lexuar libra. Musku ishte ngacmuar shumë si një fëmijë në Afrikën e Jugut. Ai gjeti ngushëllim në librat fantastiko-shkencor, të cilat e frymëzuan atë për të lënë një trashëgimi në botë.

Bill Gates, njeriu më i pasur në botë dhe një libërlojtar i përhershëm, lexojnë rreth 50 libra në vit, por nuk janë libra fantastiko-shkencor. Edhe pse ai vizitonte shumë vende dhe takonte njerëz interesantë, ai ende donte të lexonte libra për të fituar njohuri të reja.

Mark Zuckerberg ftoi gjithë botën të bashkohet me të në nismën e tij për të lexuar një libër çdo dy javë në 2015.

Megjithëse leximi është i vlefshëm, shumica e njerëzve e shohin atë si një punë e përditshme.

Po sikur të merrnit të gjitha përfitimet nga leximi pa hequr dorë nga interesat e tjera? Ti mundesh!

Burimi: BlinkistMgazine
©gatuajshendetshem/a.c./

(Visited 148 times, 1 visits today)
Top