Domingo, 22/5/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Ky fshiresi i rrugeve te Mekes eshte milioner

Ky fshiresi i rrugeve te Mekes eshte milioner

Ky fshiresi i rrugeve te Mekes eshte milioner.

Ishte bir i nje njeriu te pasur dhe pas vdekjes te babait u nda pasuria dhe nga mashtrimet e flasifikimet e vellait te tij ai nuk morri asnje qindarke nga pasuria e babait te tij. Provoi ta hidhte ne gjygj ama vellai i tij kishte blere gjygjtaret. E pranoi Caktimin e Zotit dhe vendosi te nise nje jete te re. Aplikoi per pune ne vende arabe dhe ju pranua aplikimi si fshires rrugesh ne Meke. Kjo gje e gezoi ate megjithe sproven qe kaloi. Punoi shume vite ne rrugen Tenijm ne Meke deri ne nje moment ne Haxh kur po pastronte dhe nje njeri i veshur me ihram erdhi e perqafoi. Nuk reagoi keq por pas perqafimit e pyeti njeriun e perlotur se kush ishte. Ai i tha se ishte vellai i tij. Nuk e njohu se ai kishte ndryshuar shume per shkak te semundjen nga e cila po vuante (tumor). Vellai ishte prane vdekjes e kishte ardhur te bente nje haxh dhe te takonte vellain e tij e ti kerkonte hallallek per cka kishte ndodhur. Kishte paguar shume njerez qe te viheshin ne kerkim ne Meke per vellain e tij dhe me ne fund e gjeti. Me nje zemer te vrare nga gjynahi dhe sy te perlotur i kerkoi ta falte para se te vdiste. Vellai i tij e fali e pas Haxhit u kthyen bashke ne vendin e tij dhe fshiresi i rrugeve te Mekes sot ka nje llogari bankare me 3.5 milion euro. Ne nje interviste per te perditshmen Sabk ai tha: “Do te jem gjithmone i mire e i bute me te varferit dhe nevojtaret sepse une e di cfare do te thote kjo.”

(Visited 263 times, 1 visits today)