Segunda-feira, 17/5/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Ky frut lufton tensionin e lart, rregullon nivelet e sheqerit ne gjak dhe forcon rrenjen e flokeve

Ky frut lufton tensionin e lart, rregullon nivelet e sheqerit ne gjak dhe forcon rrenjen e flokeve

Guava është një frut shumë e shijshme tropikale, e dashur nga shumë. Kjo ka një formë të ngjashme me një dardhë, me lëkurë të gjelbër dhe të brendshme të zbehtë rozë. Tuli i saj është pak i fortë dhe ka fara të vogla. Ndoshta, për këtë arsye, nuk është aq popullor sa frutat e tjera, të tilla si banane ose mollë.

Megjithatë, ajo që ne do të tregojmë për guaven do ta bëjë atë frytin tuaj të preferuar. Shumë nuk e dinë, por guava ka një personalitet të fshehur si “Super Fruti”. Ajo karakterizohet nga një përmbajtje e lartë e antioksidantëve dhe vitaminave.
Madje, është vërtetuar se zotëron më shumë vitamina se të njëjtat sasi limona dhe portokaj. Në përgjithësi, mund të themi pa frikë , se guava është fruti me fuqinë më të madhe antioksiduese që ne mund të njohim.

FORCON SISTEMIN IMUNITAR
Falë përmbajtjes së lartë të vitaminës C, ky frut është në gjendje të forcojë sistemin imunitar. Na ndihmon të mbrohemi natyrshëm nga sëmundjet dhe viruset e mundshme. Kjo është një nga arsyet pse duhet ta konsumojmë kurdo që të mundemi.

NEUTRALIZON QELLAT E KANCERIT
Një tjetër nga vetitë e mëdha të këtij fruti është se na ndihmon të luftojmë kancerin. Këtë ai e bën në sajë të neutralizimit të efekteve të radikalëve të lirë. Në këtë mënyrë, ajo arrin të shmangë përhapjen e qelizave të kancerit.

MBROJNË ZEMREN
Në listat botërore, problemet kardiake janë një nga shkaqet kryesore të vdekjeve. Por vetëm duke ziere disa guava ne mund të bëjmë një caj, qe mund të zvogëlojë kolesterolin dhe triglycerides. Gjithashtu ndihmon në rregullimin e niveleve të sheqerit në gjak.

SHENDETI ORAL
Ky frut ka agjentë antibakterialë. Këto do të na ndihmojnë të eliminojmë zverdhjen, të shmangim gingivitis dhe probleme të tjera me gojën dhe dhembet. Përveç kësaj, ajo ka pronat analgjezike që mund të përdoren për lehtësimin e dhëmbëve.

DIABETËT E LUFTËS
Ne kemi thënë tashmë se infuzion i gjetheve të guavas na ndihmon të rregullojmë sheqerin në gjak. Ajo që nuk e thamë është se lëngu i guavas ka të njëjtat efekte në infuzion. Në fakt, edhe nëse e konsumojmë drejtpërsëdrejti si çdo frut tjetër, do të marrim këtë përfitim.

PËRMIRËSON VIZIONI
Guava është gjithashtu e pasur me vitaminë A, shumë e dobishme për mirëqenien e syve. Kjo na ndihmon të ulim verbërinë e natës dhe të mbrojmë qelizat e retinës. Në këtë mënyrë, ajo siguron që ne kemi një vizion të mirë për shumë kohë.

TI PËRFITON LËNDIN
Antioksidantët që përmbajnë gujava nuk janë vetëm të mira për luftimin e kancerit. Këto janë gjithashtu shumë efektive për t’u kujdesur për lëkurën tonë dhe për ta mbrojtur atë nga radikalët e lirë. Nga ana tjetër, kjo do të vonojë pamjen e rrudhave dhe plakjen e parakohshme.

NDALON DIARRHEN
Një përfitim tjetër i këtij fruti është se ai kontribuon në funksionimin e duhur të sistemit të tretjes. Gjithashtu ndihmon në parandalimin dhe uljen e diarres, përveç mbajtjes së trupit të hidratuar mirë.

PËRMIRESON PUNEN E TYROIDES
Një nga mineralet e pranishme në gujava është bakri. Kjo ndikon pozitivisht në funksionimin e gjëndrës tiroide. Në të njëjtën mënyrë, ajo mund të kontribuojë për mirëqenien tuaj në shumë mënyra të tjera.

PËRMIRËSON FUNKSIONIN E TRURT
Ky frut ka një përmbajtje të lartë të vitaminave B3 dhe B6, të dyja shumë të mira për trurin. Këto janë përgjegjëse për përmirësimin e performancës së trurit dhe përmirësimin e sistemit nervor qendror.

PARANDALON RENIEN E FLOKEVE
Konsumi i guavës rregullisht ndihmon trupin tuaj të luftojë humbjen e flokëve. Kjo është për shkak të pronave të keratinit të pranishëm në këtë frut. Prandaj, vetëm duke konsumuar atë, ju do të ndihmoni flokët tuaj të rriten të fortë dhe me shumë vëllime.
Burimi: /naturalhealingmagazine.net/
©gatuajshendetshem/përktheu m.c./

(Visited 148 times, 1 visits today)
Top