Terça-feira, 25/6/2019 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Ky bar i mrekullueshëm shëron paralizën dhe sëmundjet e tjera, shikoni se si ta përgatisni!Ky bar i mrekullueshëm shëron paralizën dhe sëmundjet e tjera, shikoni se si ta përgatisni!

Sherebela është një bimë aromatike me gjethe të gjelbërta në gri dhe lule vjollce. Përdoret si erëz kuzhine. Është e bollshëm në enzima të ndryshme antibakteriale, përbërës të hidhur, saponina, estrogjen, vitaminë B dhe C, vajra esenciale, kalium dhe minerale të tjera që mund të përmirësojnë shëndetin tonë të plotë. Ja përfitimet shëndetësore të kësaj barishte:

Përmirëson qarkullimin
Balancon sistemin nervor
Heq lodhjen
Është e shkëlqyer kundër anemisë
Trajton shumë probleme të tretjes si për shembull diarre
Rregullon nivelet e sheqerit në gjak
Heq simptomat menopauzës
Shëron ulcerën dhe plagët
Trajton mbajtjen e lëngjeve dhe cistet
Mbron mukozën vaginale
Shërben për infesionet e gojës
Sherebela është e njohur edhe si “bari i grave” sepse lehtëson problemet menstruale
Ajo posedon veti të forta antiseptike dhe anti-inflamatore.

Ajo mund të trajtojë këto probleme:

Trajton reumatizmën dhe paralizën: Për të luftuar këto çrregullime vetëm zhytuni në një vaskë me ujë të ngrohtë së bashku me 2 grusht gjethe sherebele. Bëni këtë 15 minuta 2-3 herë në javë.

Trajton çrregullimet gjinekologjike dhe të sistemit nervor: Vendosni 4 gramë sherebelë të thatë në një gotë me ujë të valë. Lëreni të ftohet dhe pijeni si çaj.

Trajton problemet e fytit dhe mishrave të dhëmbëve: Përgatitni pak çaj sherebele. Lëreni të qetësoheni dhe përdorni atë për të bërë gargarë 3 herë në ditë në mënyrë që të lehtësoni infeksionet e fytit dhe sëmundjet e gojës.

Trajton djersitje të tepruar: Përgatitni një përzierje prej 50 gram sherebelë në gjysmë litër alkool 70%. Lëreni që të qëndrojë kështu për një javë, por sigurohuni që ta përzieni çdo ditë. Merrni 50 pika të kësaj tretësire çdo ditë.

Tonik dhe pastrues plagësh: Merrni 3 lugë sherebelë të thatë dhe hidhini 3 gota me ujë të valë. Lëreni çajin të qetësohet dhe pastaj pini 3 gota çdo ditë.

Përshpejton shërimin e plagëve: Përzieni disa sherebelën me mjaltë dhe aplikoni atë në plagët tuaja. Ju do të përshpejtoni shërimin dukshëm!

Infeksionet e mykut në lëkurë: bëni banjo si për reumatizëm 2-3 herë në javë dhe ju do të lehtësoni infeksionet kërpudhore ose mykun!

Trajton artritin: Përdorni vajra esenciale sherebele për të lyer nyjet tuaja për të lehtësuar dhimbjen si dhe simptomat.

KUJDES: Mos e përdorni sherebelën nëse jeni shtatzënë, sidomos gjatë tremujorit të parë të shtatzënisë! Kjo mund të dëmtojë fëmijën.
Gratë që ushqejnë me gji duhet gjithashtu ta shmangin atë, sepse mund të ndërhyjë në prodhimin e qumështit.
Gjithashtu, njerëzit me probleme të veshkave duhet të shmangin sherebelën!

Burimi: Buildlifehealthy
©gatuajshendetshem/a.c./

(Visited 635 times, 1 visits today)
Top